Zdrowie Seniora - W trosce o Ciebie
Trwałość projektu
„Centrum Zdrowia Seniora – W trosce o Ciebie” nr RPMP.09.02.01-12-0008/18
Informujemy, że funkcjonowanie „Centrum Zdrowia Seniora – W trosce o Ciebie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 9 Osi Priorytetowej Region Spójny Społecznie, Działania 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałania 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie Nr projektu RPMP.09.02.01-12-0008/18 zakończyło się z dniem 29.12.2021r.
Realizacja projektu przebiegła zgodnie z założeniami wniosku a planowane rezultaty zostały osiągnięte. W ramach Projektu kompleksowym i całkowicie bezpłatnym wsparciem objętych zostało 277 uczestników projektu oraz 195 ich opiekunów. Z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego skorzystało 80 osób.
Informujemy, iż mimo zakończenia realizacji Projektu w ramach trwałości projektu, deklarujemy gotowość do wykonywania usług DDOM (przy założeniu zebrania odpowiedniej ilości osób chętnych).
Zgodnie z zapisami wniosku o dofinansowanie w zakresie TRWAŁOŚCI PROJEKTU Beneficjent zobowiązuje się jest do zachowania trwałości miejsc opieki medycznej utworzonych w ramach Projektu po zakończeniu realizacji Projektu co najmniej przez okres odpowiadający okresowi realizacji Projektu. Trwałość jest rozumiana jako instytucjonalna gotowość podmiotów do świadczenia usług.
Beneficjent zobowiązuje się do zachowania trwałości utworzonych w ramach Projektu podmiotów po zakończeniu realizacji Projektu do 01.03.2025. Jeśli data trwałości ulegnie zmianie wówczas zostanie zaktualizowana na stronie.
W ramach trwałości rezultatów projektu na dzień dzisiejszy nie ma możliwości podpisania umowy z NFZ na finansowanie usług DDOM (jako świadczenia gwarantowanego), nie ma także możliwości pozyskania środków na ten cel z żadnego innego publicznego źródła – w związku z czym, dla osób chętnych do skorzystania ze wsparcia od dnia 30.12.2021 r usługi DDOM świadczone będą odpłatnie.
W związku z faktem, iż w okresie trwałości zobligowani jesteśmy do świadczenia usług DDOM w zakresie takim, jak były one świadczone w ramach zakończonego Projektu (szczegółowy opis w zakładce Krótki opis projektu i realizacja i standard DDOM) to koszt odpłatnego pobytu w DDOM skalkulowano w oparciu o koszty bezpośrednie (na podstawie poniesionych wydatków). Wyliczona opłata nie będzie generować dochodu, ma jedynie pokryć ponoszone koszty.
Miesięczny koszt pobytu dla 1 osoby to kwota 3250 zł. przy minimalnej liczbie uczestników tj. 10 osobach. Cena zawiera wyżywienie i transport.
Wsparcie skierowane jest do pacjentów:
– bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej,
– pacjenci, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego.
Wsparcie skierowane jest do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 lat których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.
– świadczenia w DDOM udzielane będą pacjentom wymagającym, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności (skala Barthel) otrzymali 40-65 punktów.
Rekrutacja do dziennego domu opieki medycznej odbywa się w trybie ciągłym na podstawie:
– skierowania wydanego przez lekarza POZ, a w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym przez lekarza udzielającego świadczeń w szpitalu Załącznik
– karty oceny stanu klinicznego w skali Barthel Załącznik
Czas trwania pobytu w DDOM będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych. Pobyt może zostać skrócony z założonych 30 dni w przypadku dobrowolnej rezygnacji pacjenta oraz w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, wymagającego realizacji świadczeń zdrowotnych w warunkach stacjonarnych (leczenie szpitalne, stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne). W pierwszym miesiącu, zaleca się, aby pacjenci przebywali w DDOM przez 5 dni w tygodniu przez 8-10 godzin dziennie, następnie w zależności od poprawy stanu zdrowia, liczba i częstotliwość udzielanych świadczeń może być stopniowo zmniejszana w zależności od potrzeb indywidualnych każdego pacjenta, jednak nie może odbywać się w czasie krótszym niż 4 godzin dziennie.
W ramach trwałości dla uczestników funkcjonuje odpłatnie wypożyczalnia sprzętu reśńhabilitacyjnego. Cennik znajduje się w zakładce. Cenniki.
Dla zainteresowanych istnieje możliwość skorzystania z odpłatnej usługi Pielęgniarskiej Opieki Domowej Długoterminowej w cena 60 zł/h.
Osoby chętne do skorzystania z wsparcia DDOM prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 533 308 873 lub 533 379 849. Zapraszamy również do naszego Biura trwałości Projektu, które mieści się na I piętrze budynku w Wierzchosławicach 38B, z możliwością uzyskania pomocy przy wypełnieniu dokumentów rekrutacyjnych po wcześniejszym umówieniu spotkania.
Projekt „Centrum Zdrowia Seniora – W trosce o Ciebie” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 9 OŚ PRIORYTETOWA REGION SPÓJNY SPOŁECZNIE, Działanie 9.2 usługi społeczne i zdrowotne poddziałanie 9.2.1 usługi społeczne i zdrowotne w regionie; typ projektu: e. rozwój opieki długoterminowej współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego
NR: RPMP.09.02.01-12-0008/18.Coraz więcej osób to seniorzy. Według ankiet GUS co trzecia osoba powyżej 65. roku życia ma ograniczenia związane z wykonywaniem tak prostych czynności jak wstawanie, toaleta, ubieranie się czy jedzenie. Potrzebne są zatem działania zapewniające pomoc osobom starszym w codziennym życiu. Z tego powodu Centrum Zdrowia Tuchów tworzy Centrum Zdrowia Seniorów w Wierzchosławicach.
W sierpniu 2018 r rozpoczęły się prace adaptacyjne w pomieszczeniach miejscowego Ośrodka Zdrowia, zajmowanych wcześniej przez Dzienny Dom Opieki Medycznej. Kwalifikacja rusza we wrześniu.
W sumie placówka zaoferuje pacjentom 20 miejsc pobytu dziennego.
Celem działań jest poprawa stanu zdrowia i samodzielności życiowej podopiecznych mieszkańców powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, bocheńskiego oraz samego Tarnowa. Na przyjęcie mogą liczyć osoby, które w ostatnim roku leczyły się w szpitalu, a ich stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki. Placówka będzie jednak także spełniała rolę profilaktyczną. Oznacza to, że przyjmowani będą również pacjenci, zagrożeni hospitalizacją w najbliższym czasie. Dla podopiecznych, którzy nie będę w stanie sami czy przy pomocy rodziny dojeżdżać do Centrum zorganizowany zostanie dojazd pojazdem przystosowanym dla niepełnosprawnych. Pacjenci na czas pobytu w placówce będą mieć także zapewnione wyżywienie.
Założono, że w ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania Centrum Zdrowia Seniorów przyjmie 230 podopiecznych. W związku ze strukturą demograficzną nieco więcej pacjentów mają stanowić kobiety. Blisko 70 osób ma w tym czasie skorzystać ze sprzętu rehabilitacyjnego, który będzie wypożyczać Centrum Zdrowia Seniora. Chodzi o balkoniki, chodziki czy kule, ale też łóżka rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym oraz materace przeciwodleżynowe.
W samym Centrum podopieczni będą mieć zapewnioną opiekę wielu specjalistów z lekarzem geriatrą na czele. Będą też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Prócz sprzętów wykorzystywanych już wcześniej w Wierzchosławicach w Dziennym Domu Opieki Medycznej pojawi się także nowe wyposażenie. Na potrzeby Centrum zakupione zostały np. laser wysokoenergetyczny, aparat do terapii falą uderzeniową i fotel masujący. Zestawy do teleopieki pomogą w całodobowo świadczonej pomocy i nadzorze pielęgniarskim.
Aby utrwalić efekty pracy placówki podopieczni będą mogli liczyć na porady fizjoterapeutów. Podczas wizyt domowych już po pobycie w Centrum specjaliści ci będą także pomagać w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Przez pół roku po pobycie w Centrum prowadzony będzie monitoring rezultatów. Personel podczas rozmów telefonicznych sprawdzał będzie stan zdrowia byłych podopiecznych.
Ponadto 30 osób objętych zostanie wsparciem w postaci Domowej Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej. Prócz dni roboczych raz w miesiącu placówka będzie czynna także w sobotę, a dwa razy w tygodniu pacjenci będą mogli pozostawać w niej nieco dłużej.
Projekt utworzenia Centrum Zdrowia Seniorów uzyskał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w kwocie ponad 4 mln 817 zł.