fbpx

Coraz większe zainteresowanie towarzyszy  wykonywaniu testów, wykrywających obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2. W Tuchowie uruchomiono drugi punkt wymazowy, ponadto test wciąż można zrobić także w Wierzchosławicach.

Uruchomienie kolejnego punktu w Tuchowie było możliwe dzięki współpracy Centrum Zdrowia Tuchów z miejscowym samorządem. Punkt zlokalizowano w użyczonym przez władze miasta pneumatycznym namiocie ratowniczym, który do na szpitalny parking przywieźli i rozstawili tu miejscowi strażacy. Przy Centrum Zdrowia Tuchów utworzyło też dodatkowy zespół wymazowy i uruchomiono kolejny numer telefonu, pod którym można się rejestrować na wymaz. By to zrobić należy zatelefonować pod numer 534 702 298. Przypomnijmy, że cały czas czynne są także numery do rejestracji w Tuchowie 575 546 730 i dla punktu zlokalizowanego w Wierzchosławicach 533 329 535.

We wszystkich trzech punktach pobierany jest materiał do szybkich testów antygenowych i do badań molekularnych.  W tym pierwszym przypadku wyniki są dostępne w ciągu kilkunastu minut od wymazu. Badania molekularne, wykonywane metodą RT-PCR pozwalają na wykrycie zakażenia na wczesnym etapie, jeszcze zanim wystąpią objawy choroby. W tym przypadku czas oczekiwania na wynik wynosi zazwyczaj do 24 godzin.

Wszystkie badania wykonuje wykwalifikowany personel w pełnym reżimie sanitarnym. W zależności od wyniku przekazuje on także informacje dotyczące dalszego postępowania. Dodajmy, że obecne zainteresowanie testami wynika z większej liczby zachorowań, związanych z trzecią falą epidemii. Ponieważ wielu mieszkańców Pogórza pracuje za granicą i przyjeżdżają do domu na weekend, najwięcej chętnych do przeprowadzenia wymazu jest w soboty i niedziele.