fbpx

Bezpłatny test w kierunku koronawirusa można wykonać w punkcie pobrań uruchomionym przy Centrum Zdrowia Tuchów. Jest on czynny codziennie w godzinach od 07:00 do 11:15. W przeddzień pobrania materiału niezbędna jest rejestracja.  

Bezpłatne testy wykonywane są przy budynku Oddziału Chorób Wewnętrznych, wejście od strony południowej. Mogą je wykonać osoby, które uzyskały elektroniczne zlecenie w związku z podejrzeniem zarażania koronawirusem. Dotyczy to także pacjentów, którzy kończą kwarantannę, po otrzymaniu potwierdzenia SMS. Punkt przeznaczony jest ponadto dla wyjeżdżających  do sanatorium. Te osoby powinny wykonać test nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia. Rejestrować się można telefonując pod numer  575 546 730 w godzinach od 7:00 do 13:00 .

Co ważne Pacjenci odwiedzający Punkt muszą skorzystać z prywatnego samochodu. Nie można przyjść pieszo ani korzystać ze środków komunikacji publicznej. Wynika to z faktu, że gromadzenie się w punkcie osób, które nie są w samochodzie może się przyczynić do rozprzestrzenienia wirusa. Osoba zgłaszająca się do wymazu musi posiadać maseczkę ochronną, którą zdejmuje na polecenie osoby pobierającej wymaz. Materiał jest pobierany bez wysiadania z samochodu. Wystarczy uchylić szybę. Na podstawie dokumentu tożsamości sprawdzane są dane testowanej osoby. Samo pobranie wymazu trwa kilkanaście sekund i nie jest bolesne. Pracownicy wyposażeni są w specjalne wymazówki, którymi z gardła pobierają znajdującą się tam wydzielinę.

Wyniki powinny być dostępne do 48 godzin od pobrania materiału. Osoba testowana może się z nimi zapoznać na własnym Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).