fbpx

Takie stwierdzenie znalazło się w publikacji Centrum Nauki o Laktacji. To organizacja promująca w naszym kraju karmienie piersią. Od lat w oparciu o cel swojej działalności stara się uświadomić jak cenne i wartościowe dla dziecka jest mleko matki. W wyniku obecnej sytuacji epidemiologicznej, działalność Centrum nie może pominąć tematu dotyczącego bezpieczeństwa karmienia po przyjęciu szczepionki przeciwko SARS – CoV-2.

Już w styczniu 2021 r., Centrum Nauki o Laktacji wraz z Fundacją Banku Mleka Kobiecego oraz Polskim Towarzystwem Wakcynologii, zarekomendowało proponowanie kobietom w okresie laktacji szczepienia zarówno szczepionką mRNA jak i wektorową skierowaną przeciwko COVID-19. W oświadczeniu zaznaczono jednak, iż decyzja o zaszczepieniu powinna należeć do matki karmiącej. Jest to zależne przede wszystkim od braku badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania szczepienia w grupie matek karmiących piersią i ich dzieci, jednak nie jest to równoznaczne z przeciwwskazaniem do szczepienia. Co równie istotne, na podstawie aktualnej wiedzy nie ma wskazań do przerywania karmienia piersią przed lub po szczepieniu, niezależnie od stosowanej dawki.

W obecnym komunikacie Centrum, nie tylko utrzymano swoje poprzednie stanowisko, ale również przedstawiono pierwsze pojawiające się wyniki amerykańskich badań na temat obecności przeciwciał anty SARS CoV2 w mleku matek karmiących. W jednym z nich wykazano wzrost przeciwciał skierowanych przeciwko białku S w klasie IgG i IgA, w mleku matek poddanych szczepieniu preparatem Pfizer. Zwraca się oczywiście uwagę na możliwość spadku poziomu tych przeciwciał w indywidualnych przypadkach. W związku z uzyskaniem powyższego wyniku, można  stwierdzić, iż szczepienie przeciwko Covid -19 niesie immunologiczną korzyść dla niemowląt karmionych piersią przez czas do 80 dni po zaczepieniu.

Do chwili obecnej brakuje wystarczającej liczby przeprowadzonych badań, aby wysnuć niepodważalne wnioski, jednak dowody na ochronny wpływ szczepienia podanego matce na dziecko są faktem. Oryginalny tekst obecny na stronie Centrum Nauki o Laktacji pod adresem: http://cnol.kobiety.med.pl/pl/przeciwciala-anty-sars-cov2-sa-w-mleku-matek-zaszczepionych/

 

                                                                                                                                                             Aleksandra Wojcieszko

                                                                                                                                                         dietetyk Centrum Zdrowia Tuchów