Celem umożliwienia pogłębiania wiedzy pracowników, Szpital poleca poniższe bazy danych (portale medyczne), jako źródło informacji z zakresu medycyny i praktyki lekarskiej.

 1. www.medscape.com
  – medyczna baza danych duzy wybór artykułów w wolnym dostępie
 2. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
  Pubmed – baza danych Narodowej Biblioteki Medycznej USA
 3. www.aidsinfo.nih.gov
  AIDSinfo – baza danych dotyczących AIDS
 4. www.biomdecentral.com
  Biomedcentral – medyczna baza danych – duży wybór czasopism w wolnym dostępie
 5. www.doaj.org
  DOAJ – Directy of Open Access Journals – wielotematyczna baza danych zawierająca ponad 4000 tytułó czasopism m.in. z biologii, chemii, medycyny.
 6. www.hpd.nlm.nih.gov
  Horehold Products Database – zawiera informacje o składzie chemicznym i wpływie na zdrowie 8000 produktów chemii gospodarczej i kosmetycznej
 7. www.mp.pl
  Medycyna Praktyczna – portal dla lekarzy.
 8. www.bmj.com
 9. https://medtube.pl/
  MEDtube to innowacyjny portal wymiany wiedzy dla lekarzy i studentów, oparty o treści multimedialne i największy globalny projekt tego rodzaju.
  Dostęp do serwisu jest darmowy, po uprzednim utworzeniu konta pod adresem: https://medtube.pl/users/register

Cochrane Library – to bogate źródło informacji z zakresu medycyny praktycznej, obejmujące kolekcję baz tworzonych zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach. Wyniki pracy międzynarodowych specjalistów publikowane są tu w postaci przeglądów systematycznych oceniających skuteczność różnorodnych interwencji zdrowotnych, raportów oceny technologii medycznych oraz rejestrów badań z grupą kontrolną.

Dystrybutorem opracowań będących w zasobach Cochrane Library jest Wiley Online Library. Zgodnie z polityką otwartego dostępu od lutego 2013 roku wszystkie nowe przeglądy Cochrane po 12 miesiącach od publikacji stają się dostępne bezpłatnie dla wszystkich czytelników. Dostęp do pełnej wersji przeglądu systematycznego, który niedostępny jest w ramach otwartego dostępu uzyskać można na dwa sposoby – poprzez wykupienie dostępu do wybranego artykułu lub prenumeratę Cochrane Library:

– w przypadku, gdy chcemy uzyskać dostęp do jednej, wybranej publikacji (Pay per view) należy zarejestrować się na platformie Wiley Online Library i uiścić opłatę umożliwiającą 24 godzinny dostęp do konkretnej publikacji. Więcej informacji tu:

http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-404512.html#ppv.

– jeżeli , chcemy mieć stały dostęp do znajdujących się w Cochrane Library publikacji, można też skorzystać z możliwości wykupienia prenumeraty(dostęp online lub kwartalnie otrzymywane DVD). Szczegóły dotyczące prenumeraty wraz z cennikiem, znaleźć można tu:

http://www.cochranelibrary.com/help/how-to-order-the-cochrane-library.html

Wszystkie możliwości dostępu do zasobów Cochrane Library opisano na stronie:

http://www.cochranelibrary.com/help/access-options-for-cochrane-library.html

Ponadto wszystkie abstrakty i podsumowania PLS (streszczenia prostym językiem) dostępne są bezpłatnie na stronie Cochrane Library:

http://www.cochranelibrary.com/

Niektóre PLS przetłumaczone na język polski dostępne są również pod adresem:

http://www.cochrane.org/pl/evidence