Blisko 30 osób skorzystało z zabiegów rehabilitacyjnych podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „Człowiek w zdrowiu i chorobie – promocja zdrowia, pielęgnowanie i rehabilitacja”. Centrum Zdrowia Tuchów przygotowało pakiet świadczeń, głównie o działaniu relaksacyjnym na pierwszy dzień konferencji
w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

 

Osoby zainteresowane w murach największej tarnowskiej uczelni mogły skorzystać z zabiegów wykorzystywanych także w rehabilitacji domowej. Terapeuci spółki medycznej
z Pogórza wykonywali klasyczny masaż kręgosłupa, gwarantujący odprężenie i relaks. Ponadto można było także skorzystać z zabiegów laserem wysokoenergetycznym. To zabiegi szczególnie polecane dla osób odczuwających ból ścięgien rzepki, po urazach, ale także posiadających zespoły bólowe kręgosłupa.

 

Centrum Zdrowia Tuchów przedstawiło szczegóły szerokiego programu badań kolonoskopowych ”Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”. W sumie w ciągu dwóch lat skorzysta z niego dwa tysiące mieszkańców regionu tarnowskiego. Działania obejmują znieczulenia do zabiegów, pozwalających diagnozować raka jelita grubego u osób z grupy ryzyka pomiędzy 50. a 65. rokiem życia. W ramach programu przewidziano też dowożenie pacjentów na badania i szerokie działania informacyjne. Część z nich prowadzona była także podczas konferencji, gdzie zainstalowano multimedialną platformę edukacyjną programu, a edukatorzy wstępnie szkolili zainteresowane osoby w zakresie przygotowania do badań i profilaktyki zachorowań. Osoby, które chciałyby jeszcze skorzystać z programu powinny się pospieszyć. Potrwa on jedynie do marca przyszłego roku, na razie – niestety – brak możliwości kontynuacji podobnych działań na dotychczasowych zasadach. Program okazał się na tyle skuteczny, że na początku pacjenci rejestrowali się z tygodnia na tydzień, obecnie czas oczekiwania na badania wynosi około miesiąca.

 

W czasie konferencji Centrum Zdrowia Tuchów zaprezentowało także rezultaty holistycznej opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Dziennym Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach. Pobyt i terapia w placówce skutkowały poprawą czynności ruchowej pacjentów, modyfikacją farmakoterapii i uzyskaniem lepszej kontroli nad nadciśnieniem czy cukrzycą. Dzięki wsparciu psychologicznemu i spotkaniom poprawiała się też sprawność psychofizyczna pacjentów – głównie osób po 65. roku życia. Podopieczni spotykali się z ciekawymi osobami, słuchali koncertów np. Jana Wojdaka z zespołu Wawele, wspólnie kolędowali i oglądali występy kabaretowe. Obecnie te działania są kontynuowane w ramach uruchomionego niedawno w Wierzchosławicach Centrum Zdrowia Seniora.

 

W nowym projekcie planowane są wyjazdy do: kina, teatru, muzeum i na wystawy.
W konferencji wezmą udział specjaliści nauk o zdrowiu, ale też lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i nauczyciele wychowania fizycznego.