fbpx
daf6872c226a8b281917f26e95e9113a

Położna środowiskowa – TWÓJ wybór

Każdej kobiecie od chwili narodzin przysługuje prawo do nieodpłatnej opieki położnej środowiskowej. Taka osoba sprawuje opiekę nad kobietą w ciąży, po porodzie oraz nad noworodkiem do ukończenia 6 tygodnia. Zajmuje się również kobietami ze schorzeniami ginekologicznymi, wymagającymi opieki w środowisku domowym. Jak pokazuje praktyka jest duże zainteresowanie takimi wizytami. Dotyczy to nie tylko młodych mam, ale też kobiet, które rodzą kolejne dziecko. Chętnie korzystają one z rad i pomocy położnej. Mają bowiem świadomość, że zalecenia dotyczące pielęgnacji noworodka często się zmieniają i trudno nadążyć za nowościami.

Przy wyborze położnej nie obowiązuje rejonizacja ani zależność z wyborem lekarza POZ czy pielęgniarki środowiskowej. Warto się jednak zdecydować na położną mieszkającą w okolicy, aby w razie potrzeby można było szybko się z nią spotkać. Dokonując wyboru najlepiej porozmawiać z kobietami, które niedawno korzystały z takich usług. Można kierować się np. tym, czy położna pracuje w szpitalu wybranym do porodu, prowadzi szkołę rodzenia lub czy została polecona przez kogoś zaufanego. Ważne jest też to, czy się dokształca i wykorzystuje w swojej pracy aktualną wiedzę medyczną. Oczywiście kluczowe jest, czy wzbudza nasze zaufanie i jest w stanie zaspokoić nasze oczekiwania – w końcu ma być wsparciem w ciąży i po porodzie. W przypadku, kiedy wybór okazuje się niezadawalający, można go bezpłatnie zmienić, dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Wystarczy złożyć deklarację wyboru do innej położnej. W takiej sytuacji wcześniejszy zapis zostanie anulowany.

Położna odwiedza panie w ciąży podczas tzw. wizyt edukacyjnych. Między 21. a 31. tygodniem ciąży mamy prawo do jednej wizyty w tygodniu, natomiast od 32. tygodnia aż do rozwiązania – do dwóch. Tak więc jeśli oczekujemy dziecka, po pierwsze należy się zgłosić do swojej położnej. By objąć nas opieką musi się ona po prostu o nas dowiedzieć. Pomoc, którą zaoferuje dotyczy przygotowania się do porodu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią. Postara się też odpowiedzieć na dręczące pytania i rozwiać wątpliwości, pomoże stworzyć plan porodu.

Po porodzie przysługuje nam prawo do 4 wizyt patronażowych w ciągu 6 tygodni. Jednak pierwsza z nich powinna się odbyć najpóźniej w ciągu 48 godzin (roboczych) od zgłoszenia wypisu ze szpitala. W czasie patronażu położna dokładnie obejrzy dziecko „od stóp do głów”, a gdy zauważy jakieś nieprawidłowości na pewno powie, co dalej robić. Poprosi też zapewne o zademonstrowanie karmienia, w razie konieczności skoryguje technikę. Położna dokładnie obejrzy także mamę. W takiej sytuacji warto opowiedzieć o kłopotach czy dolegliwościach, większości z nich można zaradzić. Przed taką wizytą powinnyśmy zapisać pytania, jakie zamierzamy zadać położnej – w czasie wizyty na ogół się o nich zapomina.
PAMIETAJMY – POŁOŻNA NIE PRZYCHODZI OCENIAĆ, TYLKO WSPIERAĆ!

Marta Knapik – Kloch
Dyplomowany Instruktor Szkoły Rodzenia
Położna Środowiskowa Centrum Zdrowia Tuchów
Certyfikowany Doradca Laktacyjny