Na oddziale okulistycznym Centrum Zdrowia Tuchów w ramach Chirurgii Jednego Dnia wykonywane są zabiegi usuwania zaćmy oka. Przeprowadza je lek. med. Adam Słoka – specjalista w zakresie okulistyki.

 

Proponujemy nowoczesny sprzęt diagnostyczny i krótkie terminy oczekiwania. Cena zabiegu komercyjnego to 2800 zł. Zabiegi są wykonywane metodą fakoemulsyfikacji, wykorzystujemy amerykańskie soczewki.

 

Rozwiewamy wątpliwości pacjentów:
Leczenie zaćmy budzi wiele wątpliwości, a niektóre nieprawdziwe opinie o terapii tej choroby możemy usłyszeć nawet z ust lekarza. Warto więc zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, dotyczące metod leczenia katarakty.

 

Co to jest zaćma?
Zaćma to choroba spowodowana zmętnieniem soczewki oka, która powoduje zauważalny spadek ostrości wzroku. Wprawdzie jej początek może się pojawić już po czterdziestce, ale najczęściej występuje po 60. roku życia,. Szacuje się, że u ponad 30% osób powyżej 70. roku życia można stwierdzić jej obecność w stopniu, który ogranicza codzienną aktywność.

 

Katarakta postępuje powoli, jednak zaawansowana zaburza wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności, takich jak czytanie czy rozpoznawanie twarzy członków rodziny.

 

Zdrowa soczewka jest przezroczysta, co pozwala na przechodzenie promieni światła do dalszych struktur oka, odpowiedzialnych za powstawanie obrazu. Pod względem chemicznym soczewka zbudowana jest głównie z wody i białek (krystaliny), które są ułożone w określony, bardzo precyzyjny sposób, co pozwala zachować przejrzystość. Z wiekiem białka soczewki mają tendencję do mętnienia oraz zbijania się w większe konglomeraty, powodując zaćmę.

 

Zaćma może się rozwijać w jednym lub obu oczach. W każdym oku może się rozwijać w innym tempie i może zajmować te same lub inne struktury soczewki. Rozwój zaćmy nie jest bolesny, nie powoduje nadmiernego łzawienia, zaczerwienienia ani świądu gałek ocznych.

 

Objawy zaćmy:
Objawy świadczące o rozwoju katarakty to:

 

 • zamglony, nieostry obraz,
 • wrażenie blednięcia kolorów,
 • wrażenie zbyt dużej ostrości światła, które do tej pory nie raziło,
 • powstawanie efektu halo wokół źródła światła,
 • spadek ostrości wzroku, początkowo na większe, z czasem także na mniejsze odległości oraz nocą,
 • częsta potrzeba zmiany mocy szkieł korekcyjnych.

 

Na czym polega zabieg FAKOEMULSYFIKACJI?
Zabieg usunięcia zaćmy metoda FAKOEMULSYFIKACJI polega na wykonaniu małego (ok.3mm.) cięcia w oku, wprowadzeniu przez nie końcówki głowicy aparatu, która przy pomocy ultradźwięków rozbija zmętniałą soczewkę oka, a następnie aspiruje rozbite fragmenty soczewki. W miejscu usuniętej soczewki wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta, która pozostaje w oku pacjenta do końca życia.

 

Czy będę usypiany do zabiegu?
Zabieg zaćmy jest zabiegiem niebolesnym. Jest przeprowadzany jest w trybie jednodniowym w znieczuleniu miejscowym (krople i żel znieczulający). Pacjent zachowuje świadomość, przez cały czas trwania zabiegu znajduje się pod opieką lekarza anestezjologa, monitorowane są parametry ogólnych czynności organizmu akcja serca, ciśnienie krwi, poziom natlenienia krwi.

 

Jak długo trwa zabieg?
Zaletą metody FAKOEMULSYFIKCJI jest zminimalizowany do kilkunastu minut czas trwania zabiegu, możliwość zastosowania znieczulenia kroplowego, szybsza i mniej uciążliwa rekonwalescencja ( ze względu na małe rozmiary rany operacyjnej i brak szwów) oraz znacznie zmniejszone ryzyko powikłań

 

Kto operuje?
Zabiegi usuwania zaćmy w Centrum Zdrowia Tuchów przeprowadza lek. med. Adam Słoka – specjalista w zakresie okulistyki i chirurgii oka wieloletnim doświadczeniem w operowaniu zaćmy.

 

Jaki lekarz wykonuje kwalifikacje pacjentów do zabiegu? Kto wykonuje kontrole po operacji?
Kwalifikacje + Druga kontrola po zabiegu – specjalista chorób oczu lek. Marek Grobecki. Pierwsza kontrola po zabiegu – lek. Katarzyna Wyrozumska.

 

Czy po zabiegu pacjent zostaje w szpitalu?
Metoda nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu, po godzinie pacjent wychodzi do domu, następnego dnia zgłasza się na wizytę kontrolną.

 

Czy po zabiegu potrzebne będą mi jeszcze okulary?
Po wszczepieniu soczewki jednoogniskowej zawsze konieczne są okulary do czytania. Możliwe jest również, że do osiągnięcia pełnej ostrości wzroku w dal potrzebna będzie mała korekcja sferyczna lub cylindryczna, co może wynikać ze współistniejącego astygmatyzmu przedoperacyjnego lub indukowanego zabiegiem czy niewielkich odchyleń w kalkulacji mocy soczewki wewnątrzgałkowej. Dobór okularów jest możliwy około 3 miesiące po zabiegu (w dowolnej Poradni Okulistycznej)

 

Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegiem?
Do planowanego zabiegu operacyjnego należy wykonać i posiadać przy sobie następujące wyniki badań:
(badania wykonujemy około 2 tygodnie przed zabiegiem)

 

 • glukoza,
 • morfologia krwi,
 • Na+K (jonogram)
 • Hbs 2,0 Antygen
 • PT, INR
 • EKG

 

Zalecane, ale nie wymagane szczepienia:

 

 • acjent szczepiony p/WZW typu B (3 dawki) w ciągu ostatnich 5 – ciu lat- dostarcza dowód szczepień,
 • acjent szczepiony p/WZW typu B więcej niż 5 lat temu- wykonuje poziom przeciwciał antyHbs ilościowo oraz dostarcza dowód szczepień,
 • acjent nie szczepiony p/WZW typu B – wykonuje HBag i z wynikiem badania udaje się do lek. rodzinnego, który kwalifikuje pacjenta do szczepienia.

 

Skąd mogę otrzymać skierowanie na te badania?
Skierowanie na badania pacjent otrzymuje na wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu w Poradni Okulistycznej.

 

Kiedy można wykonać badania w Centrum Zdrowia Tuchów?
Badania można wykonać w Pracowni Analitycznej Centrum Zdrowia Tuchów od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 9.00 na czczo na podstawie skierowania, bezpłatnie. Wyniki należy odebrać osobiście lub za pisemnym upoważnieniem. Badania można wykonać również w innej pracowni analitycznej – zgodnie z cennikiem- za odpłatą.

 

Co dalej gdy badania mam już zrobione i wyniki odebrane?
Z powyższymi wynikami badań pacjent zgłasza się do Lekarza Rodzinnego, który pisemnie orzeka, że pacjent może być operowany w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym na podstawie wyników badań dodatkowych oraz badania internistycznego z uwzględnieniem aktualnie stosowanych leków. Jeśli Lekarz Rodzinny ma wątpliwości odnośnie wpisania orzeczenia, może zalecić konsultacje specjalistyczną (endokrynologiczna, kardiologiczna, diabetologiczna, neurologiczna, pulmonologiczna)

 

 • Pacjenci hospitalizowani w przeszłości powinni posiadać przy sobie karty informacyjne z pobytu w szpitalu a w szczególności karty informacyjnej z oddziału okulistyki.
 • Pacjenci zażywający leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. Aspiryna, Acard, Polocard, Akcenokumarol) muszą odstawić lek. na około tydzień przed zabiegiem, po uzgodnieniu z Lekarzem, który zlecił w/w leki.

 

Jak mam postępować w dniu zabiegu?
Przed zabiegiem pacjent nie je 6 godzin i nie pije przez 4 godziny. W dniu zabiegu pacjent zgłasza się na badanie do Poradni Okulistycznej – gabinet D8 oraz przynosi ze sobą wyniki badań, orzeczenie lek. Rodzinnego oraz dokumentacje medyczną. Przy przyjęciu pacjent powinien posiadać przy sobie nowe białe skarpety. Po zabiegu pacjent wraca do domu pod opieką rodziny/opiekuna – z powodu opatrunku na oku operowanego.

 

Co po operacji? Kiedy mam się zgłosić na kontrolę?
Po operacji pacjent zgłasza się na dwie wizyty kontrolne do Poradni Okulistycznej CZT. Pierwsza kontrola – dzień po operacji, druga kontrola ok. 7 dni po operacji. O terminach kontroli pacjent informowany jest w dniu zabiegu.

 

Co jeśli skończą mi się krople, które mam stosować po zabiegu?
Krople po zabiegu stosujemy przez około trzy tygodnie – dłużej jedynie w wyjątkowych sytuacjach na zlecenie lekarza.

 

Jak prawidłowo zakrapiać oczy?

 

 • dokładnie umyć ręce przed zakropieniem,
 • odciągnąć dolną powiekę, spojrzeć w górę
 • zakropić jedną kroplę, nie dotykając końcówką dozownika powiek, rzęs, ani innych przedmiotów,
 • zamknąć powieki na ok.1 minutę po zakropieniu,
 • można stosować krople leżąc, patrząc na końcówkę dozownika,
 • nie używać kropli, które były otwarte dłużej niż 6 tygodni.

 

Opatrunek na operowany oku utrzymać do 7 dni po zabiegu. Podczas wyjścia na zewnątrz przy silnym wietrze i mrozie.

 

Czy mogę oglądać Tv po zabiegu?
Pacjent może oglądać TV i czytać, początkowo jednak niezbyt długo.

 

Jak długo trwa gojenie się rany pooperacyjnej? I jak mam postępować po zabiegu?
Gojenie rany pooperacyjnej trwa około dwa miesiące.
W tym okresie należy:

 

 • prowadzić oszczędzający tryb życia według zaleceń okulisty,
 • unikać pochylania się i napinania mięśni brzucha sięgając po rzeczy z podłogi należy wykonać przysiad,
 • nie uprawiać sportu, nie jeździć na motorze, rowerze do pół roku po zabiegu,
 • w razie potrzeby stosować słabe środki ułatwiające wypróżnienie,
 • unikać zaciskania powiek, szczególnie przy kaszlu, kichaniu czy ziewaniu,
 • stosunki płciowe można podjąć najwcześniej po 3 tygodniach od operacji,
 • nie uciskać operowanego oka i nie trzeć go,
 • ewentualną wydzielinę usuwać wilgotnym, czystym wacikiem unikając dostania się wody i szamponu do oka,
 • nie stosować gorącej kąpieli, nie korzystać z sauny.

 

W przypadku pogorszenia widzenia, pojawienia się dolegliwości bólowych czy zadrażnienia oka operowanego należy PILNIE zgłosić się do kontrolnego badania okulistycznego w poradni rejonowej!!!

 

Kiedy mogę operować drugie oko?
Drugie oko można operować już po 2-3 miesiącach (w zależności od wskazań lekarza).

 

Czy można otrzymać fakturę za wykonany zabieg?
Tak, z otrzymanym rachunkiem należy podejść do Kasy CZT mieszczącej się w budynku Administracji. Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.05. Fakturę otrzymują Państwo na miejscu.

 

PORADNIA

Poradnia zajmuje się diagnozowaniem chorób oczu oraz leczeniem dysfunkcji układu wzrokowego. Udziela konsultacji lekarskich i wykonuje nowoczesną diagnostykę m.in. komputerowe badania ostrości wzroku, ocenę wad i pola widzenia.

 • lek. med. Ewa Augustyn – specjalista okulista
 • lek. med. Marek Grobecki – specjalista okulista
 • lek. med. Beata Mikosz – specjalista okulistyki
 • lek. med. Anita Asztabska – specjalista okulista