MENU:

"Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 -2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego"

Dieta jest bardzo istotna dla rozwoju i zdrowia dziecka. Niedożywienie kobiety ciężarnej  może prowadzić do występowania otyłości  oraz  innych  chorób u dziecka. Zagrożenie miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym  czy  cukrzycą,  zostaje zaprogramowane w okresie płodowym. W ciąży nie należy stosować diet niekonwencjonalnych lub restrykcyjnych. Należy unikać potraw smażonych, roślin kapustnych, tłustych mięs i ciast. Poranny posiłek winien uwzględnić dostateczną ilość płynów oraz  lekkostrawną kanapkę.

 

Dieta ciężarnej powinna być urozmaicona,  oparta na jarzynach, owocach, kaszach, rybach, mięsie, produktach mlecznych. Polecam produkty zbożowe z pełnego przemiału. Należy konsumować jak najwięcej produktów po minimalnej obróbce kulinarnej.  Smażenie, wędzenie, peklowanie niszczą witaminy i biopierwiastki.  Sól należy zastępować przyprawami ziołowymi. Wskazane jest wypijanie około 2 l płynów  w postaci niegazowanej wody mineralnej lub lekkiej herbaty.

 

Najczęstszym niedoborem żywieniowym w ciąży jest brak żelaza powodujący anemię. Przyswajaniu żelaza sprzyja dieta bogata w białka  oraz witaminę C.  Natomiast kawa i  herbata utrudniają  absorbcję  tego pierwiastka. Inny rodzaj anemii u ciężarnych jest wynikiem braku  witaminy B12. Występują wtedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak pieczenie i bolesność języka, biegunka oraz zaburzenia neurologiczne. Te ostatnie manifestują się drętwieniem i mrowieniem kończyn, uczuciem  zimnych stóp i rąk, bólami wzdłuż przebiegu pni nerwowych.  Właściwe zabezpieczenie organizmu w witaminę B12 wymaga obecności na talerzu takich produktów jak wątroba, nerki, mięso, jaja i mleko.

 

Magnez to pierwiastek  zdrowia i  urody.  Objawy jego braku w organizmie to: osłabienie , drżenie i uczucie cierpnięcia oraz mrowienia kończyn, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, brak apetytu i dolegliwości sercowe. Najwięcej magnezu znajduje się w kakao, czekoladzie, soi, orzechach, otrębach i ziarnach zbóż, orzeszkach ziemnych, kaszy gryczanej, fasoli, płatkach owsianych, grochu, kukurydzy. Natomiast najmniej jest w mleku, jajach, twarogu, pomarańczach, sałacie, cebuli, jabłkach, miodzie i cukrze.

 

Wapń pełni różne funkcje w organizmie, ale przede wszystkim jest konieczny do mineralizacji kości i zębów. Tylko 1/3 wapnia znajdującego się w pokarmach wchłania się w jelicie cienkim. Bardzo wysoka zawartość wapnia występuje w żółtym serze 1300 mg na 100 g oraz w rzepie 246 mg i w migdałach do 234 mg. Twaróg zawiera do 150 mg, mleko110 mg, a wieprzowina tylko 10 mg.

 

Rozwój ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki wymaga odpowiedniej ilości wielonienasyconych,  długołańcuchowych kwasów tłuszczowych  Ω-3. Znajdują się one w rybach i owocach morza. Ich spożywanie w drugiej połowie ciąży zapobiega depresji poporodowej oraz  stymuluje rozwój psychoruchowy dzieci. Dostateczną podaż tych kwasów zapewnia spożycie przez ciężarną  około  300 g ryb tygodniowo.

 

Witamina, której nadmiar szkodzi, to witamina A. Obecna jest w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz jako prowitamina (karotenoidy), znajduje się w jarzynach i owocach pod postacią czerwonego i żółtego pigmentu. Najbogatszymi źródłami retinolu są tłuszcze rybie, wątroba i jej przetwory, śmietana, masło, żółtka jaj. Angielscy eksperci zalecają, aby ciężarne nie spożywały więcej niż 50 g wątróbki na tydzień, o ile  zażywają witaminy.

 

Jadłospis ciężarnej powinien uwzględniać dolegliwości trawienne, towarzyszące zwłaszcza początkowemu okresowi ciąży. Mogą to być poranne lub wieczorne  nudności i wymioty, zaburzenia  łaknienia, zmiany tolerancji zapachu i smaku oraz zaparcia. W zmaganiach z porannymi mdłościami pomaga imbir. Na nasilenie nudności wpływa zarówno przejedzenie, jak i uczucie głodu. Czasami pomaga częsta konsumpcja,  nawet co 1,5 – 2 godziny. Na zaparcia skuteczny jest błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Zwiększa masę pokarmową i pobudza perystaltykę jelit. Bogate w błonnik są otręby, mąka razowa, kasze, marchew, truskawki i jabłka.

 

TEKST W RAMCE

W I trymestrze ciąży dobowe zapotrzebowanie energetyczne powinno odpowiadać należnej, a nie aktualnej masie ciała. W II trymestrze ilość kalorii zwiększa się  o około 400,  a w III trymestrze  o około 500 kcal na dobę.

                                                                                              prof. Paulin Moszczyński

ekspert Akademii Pacjenta CZT

więcej »
Poradnik dla przyszłych Mam cz.8 niedziela, 24 sty. 2016

Każda kobieta pragnie wyglądać pięknie i czuć się dobrze w swoim ciele. Ciąża z pewnością dodaje uroku, ale również kilku lub kilkunastu kilogramów. Jest związana z cellulitem, rozstępami i wystającym brzuchem. Jak więc szybko powrócić do formy sprzed ciąży? To pytanie zadaje sobie każda z nas, gdy emocje związane z narodzinami dziecka opadną.

 

Ciąża niewątpliwie wyczerpuje i eksploatuje organizm, dlatego po porodzie powinnyśmy odpowiednio o siebie zadbać. W pierwszych tygodniach połogu często jesteśmy przemęczone, niewyspane i nie możemy znaleźć czasu dla siebie. Jednak warto wygospodarować nawet kilkanaście minut dziennie w celu usprawnienia ciała i ducha. Już w połogu warto zacząć pracę nad sobą. Aby droga do upragnionej formy była łatwa, krótka i przyjemna należy spełnić kilka warunków.

 

Po pierwsze musimy się zaakceptować w obecnym stanie i spojrzeć na siebie trochę przychylniej. Te 9 miesięcy ciąży było dużym wysiłkiem dla ciała. Przetrwanie porodu to także ogromne obciążenie, które porównywane jest do przebiegnięcia maratonu! Stąd też należy dać sobie trochę czasu na regenerację sił i dopiero potem myśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów.

 

Po drugie odpoczynek. Ciało i umysł potrzebują spokoju oraz równowagi, dlatego przez okres połogu powinno się przede wszystkim odpocząć. W tym czasie macica obkurcza się, goją się rany krocza, reguluje się gospodarka hormonalna, poziom płynów ustrojowych, organizm powoli przestawia się na inny tryb funkcjonowania. Obkurczają się również mięśnie brzucha. Powinno się wykorzystać każdy możliwy moment na odpoczynek. Podczas snu dziecka najlepiej położyć się z nim. Przerzucenie takich obowiązków jak sprzątanie, pranie czy gotowanie także wygeneruje więcej czasu na odpoczynek.

 

Po trzecie pozytywne nastawienie. Nie możemy zakładać, że zrzucimy 10 kg w dwa miesiące, a skóra brzucha od razu stanie się gładka i jędrna. Po sześciu tygodniach od porodu podczas wizyty kontrolnej lekarz stwierdzi, czy można zacząć ćwiczyć. Jeżeli uzna, że organizm jest w dobrym stanie, można rozpocząć proces rewitalizacji. Panie, które rodziły przez cesarskie cięcie powinny poczekać z intensywnymi ćwiczeniami jeszcze kolejnych sześć tygodni, gdyż rany wewnątrz brzucha potrzebują więcej czasu na zagojenie się. Najważniejsze jest ogólne dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie.

 

Po czwarte należy zdrowo i racjonalnie się odżywiać. Wysiłek fizyczny ma sens kiedy wspomaga go dobra, zdrowa dieta. Wskazane jest picie dużych ilości wody, dzielenie posiłków na mniejsze porcje ale częściej spożywane, zjadanie podczas każdego posiłku określonej ilości warzyw, rezygnacja z fast foodów, słodyczy i dań smażonych, obfite śniadania i kolacje na trzy godziny przed snem.

 

Po piąte ćwiczenia. Warto, żeby w naszym napiętym planie dnia znalazło się choć trochę aktywności fizycznej. Propozycji wysiłku fizycznego dla mam jest bardzo wiele. Trening można rozpocząć spacerami na świeżym powietrzu z dzieckiem. Marsz w szybkim tempie co najmniej 4 razy w tygodniu po 40 minut jest dobrym przygotowaniem do bardziej intensywnego wysiłku. Kolejną propozycją są ćwiczenia izometryczne, które można wykonywać wszędzie i nie potrzeba do nich żadnych przyrządów. Polegają one na cyklicznym napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśni, np. brzucha, ramion, łydek, pośladków. Jazda na rowerze również jest dobrą aktywnością angażującą całe ciało. Przejażdżki co najmniej 3 razy w tygodniu pomogą osiągnąć coraz lepszą formę. Basen rozluźni i wzmocni mięśnie. Już 30 minutowe pływanie ze średnią intensywnością spala sporą dawkę kalorii. Warto zabrać ze sobą również swojego malca, który poprawi koordynację ruchową i poczucie własnego ciała. Najpopularniejszą formą wysiłku są zróżnicowane zajęcia fitness dla mam. Specjalne ćwiczenia dopasowane do kobiet po porodzie niejednokrotnie są najlepszym i najczęściej wybieranym rodzajem aktywności ruchowej. Dodatkowym ich atutem jest to, że można zabrać ze sobą dziecko i wspólnie ćwiczyć.

 

Pielęgnacja także stanowi ważny element powrotu do wyglądu sprzed ciąży. Warto zainwestować w dobre kosmetyki, które powinny zawierać witaminy oraz substancje aktywne takie jak kolagen czy elastyna. Codzienne ich stosowanie z pewnością znacznie poprawi kondycję skóry. Każda kobieta chcąca uzyskać wymarzony wygląd po porodzie musi być cierpliwa i systematyczna, a z pewnością efekty będą zadowalające.

 

Paulina Witek

                              rehabilitantka okołoporodowa CZT

więcej »

Po urodzeniu osuszony noworodek układany jest na brzuchu mamy, tak aby zapewnić bezpośredni kontakt skóra do skóry. Ma on ogromne znaczenie dla dalszego prawidłowego rozwoju dziecka i pozwala na jedyne w swoim rodzaju nawiązanie więzi pomiędzy mamą i dzieckiem. Kontakt ten, jeżeli wszystko jest w porządku, trwa nieprzerwanie minimum dwie godziny. Później noworodek jest zważony i zmierzony oraz dokładnie zbadany przez lekarza.

 

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem w sprawie opieki okołoporodowej u dzieci wykonuje się profilaktykę choroby krwotocznej i profilaktykę zakażeń oczu. Przeprowadzane są też badania słuchu oraz zmierzające do wykrycia ewentualnych wad serca, a także w kierunku chorób genetycznych. Uzupełnieniem działań profilaktycznych są badania stawów biodrowych. Pacjentki cieszą się z pierwszych dni macierzyństwa w pokojach mamy i dziecka. Mają zagwarantowaną przyjazną atmosferę, troskliwą opiekę oraz wysoki komfort pobytu w dwuosobowych pomieszczeniach. Pokoje posiadają własne łazienki i bezpłatny dostęp do sieci WiFi. W promocji karmienia pokarmem naturalnym pacjentkom zapewniono wsparcie Doradcy Laktacyjnego. Wydzielony został również specjalny pokój laktacyjny, wyposażony w nowoczesny laktator. Na oddziale można też poznać technikę masażu niemowląt Shantala, skonsultować się z rehabilitantką okołoporodową i nauczyć się chustonoszenia. Wszystko to dostępne jest dla pacjentek bezpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ. Na życzenie rodziców dzieci mogą być ubierane w swoje prywatne ubranka.

 

Pielęgnacja noworodka. Skóra noworodka jest cienka i delikatna,  stanowi jeden z najważniejszych zmysłów noworodka. Ze względu na neutralne ph skóra dziecka jest szczególnie narażona na podrażnienie, wysuszenie i zakażenie. Bardzo  ważna jest zatem delikatna i właściwa pielęgnacja. Każda chwila poświęcona dziecku jest fantastycznym nawiązaniem z nim kontaktu. Przewijając noworodka pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach :

  • dokładnie umyj  ręce
  • zmianę pieluch dostosuj do rytmu snu i czuwania dziecka
  • dziecko przewijaj przed karmieniem, zwłaszcza jeżeli ma skłonność do ulewania
  • przed założeniem czystej pieluchy podmyj noworodka ogrzanymi w dłoni chusteczkami pielęgnacyjnymi
  • dokładnie osusz skórę pośladków  i posmaruj kremem ochronnym ( jeżeli wilgotną skórę posmarujesz kremem i założysz pieluszkę  dojdzie do podrażnienia skóry)
  • podkładając czystą pieluchę unieść lekko pośladki dziecka podkładając dłoń pod pośladki, nigdy nie ciągnij za stopy ani za jedną nóżkę

 

Pielęgnacja kikuta pępowiny :

  • kikut pępowiny utrzymuj w czystości, aby nie doszło do infekcji
  •  zalecana jest tak zwana ,, sucha pielęgnacja pępka” , nie mocz kikuta w kąpieli, pampers  wywijaj tak, aby zapewnić dostęp powietrza
  • w razie wystąpienia niepokojących objawów: nieprzyjemny zapach, ropna lub krwawa wydzielina w okolicy pępka, duże zaczerwienienie, obrzęk,  zgłoś się niezwłocznie  z dzieckiem do lekarza

Lucyna Sajdak

                                               pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii CZT

 

więcej »
Nowy plan porodu do wykorzystaniapiątek, 30 paź. 2015

Jest dokumentem coraz częściej sporządzanym przez przyszłe mamy. Pomaga kobietom poczuć się pewniej i określić swoje oczekiwania. Dostarcza istotnych informacji personelowi porodówki.

 

Ale warto go przygotować także dla samej siebie. Przy wypełnianiu pozwala się bowiem zastanowić, jak wyobrażamy sobie poród i jakie procedury obowiązują w tym zakresie. Nowy wzór planu porodu pojawił się na stronie Centrum Zdrowia Tuchów. Dokument jest uniwersalny, mogą go wykorzystywać także Pacjentki, które korzystające ze świadczeń innych placówek.  

 

Podobnie jak przed zakupami określamy listę potrzeb tak i przed porodem warto zadać sobie kilkanaście ważnych pytań na temat nadchodzącego wydarzenia. Pomocny w tym okazuje się właśnie plan porodu. Pozwala kobietom lepiej poznać siebie, własne potrzeby i wymagania, obawy czy wątpliwości. Może okazać się także inspiracją do rozmów z mężem lub innymi bliskimi osobami, które mają towarzyszyć mamom przy porodzie. Choć samo słowo "plan" może nie jest najbardziej odpowiednie. Jest raczej "lista życzeń" tego, jak kobiety chciałyby być traktowane na porodówce.

 

Dokumentem warto się zainteresować także dlatego, że jedynie jasne artykułowanie oczekiwań kobiet pozwoli pracownikom oddziału ginekologiczno-położniczego na ich spełnianie. Wcześniejsze zderzenie własnych wyobrażeń z tym, co proponuje wybrany szpital pozwala jak najlepiej przygotować się do porodu. W przypadku trudności w przygotowaniu planu może pomóc położna, która opiekuje się kobietą podczas ciąży. W rozmowach z nią warto omówić najważniejsze kwestie i rozwiać wątpliwości. Przydatne są także szkoły rodzenia, w których razem z położną można tworzyć własny plan porodu. By zrobić to dobrze warto wiedzieć, jak przebiega poród  i jakie odczucia towarzyszą jego poszczególnym fazom. Omówienie zabiegów, możliwości i procedur wraz z ich celem, konsekwencjami i przebiegiem pomaga w  określeniu tego, co jest ważne dla każdej z mam, a czego wolałaby uniknąć i na czym szczególnie im zależy.

 

Dokument można pobrać poniżej lub z zakładki "Druki do pobrania":

 

więcej »

Każda mama z niecierpliwością czeka na swoje maleństwo. W ostatnich dniach przed terminem porodu bądźmy przygotowane na to, że w każdej chwili może nadejść ten ważny moment. W pierwszej kolejności mogą pojawić się skurcze przepowiadające. Są one krótkie, nieregularne i same mijają. Nie ma obawy, że pomylimy je ze skurczami porodowymi, które występują regularnie, są coraz mocniejsze i utrzymują się co najmniej godzinę. Przerwy między nimi są coraz krótsze. Pamiętaj - skurcze porodowe nie mijają nawet przy zmianie pozycji.

 

Warto wiedzieć, że kilka godzin lub kilka dni przed porodem może nastąpić odejście czopu śluzowego. Jest to oznaka, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Wody płodowe mogą odpłynąć w dużej ilości lub mogą delikatnie się sączyć. Jest to również moment rozpoczęcia porodu. Jeżeli wody płodowe są zielone lub pojawi się krwawienie z dróg rodnych,  trzeba się zgłosić do szpitala jak najszybciej. Na izbie przyjęć położna posłucha tętna płodu, zmierzy ciśnienie krwi, powiadomi lekarza położnika o Twoim przybyciu. Wypełnicie całą dokumentacje, która jest niezbędna podczas pobytu w szpitalu.

 

Poród dzieli się na 4 okresy:

-I okres porodu trwa od momentu wystąpienia regularnej akcji skurczowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Skurcze są coraz mocniejsze i częstsze.

-II okres porodu liczony jest od momentu pełnego rozwarcia szyjki macicy do urodzenia dziecka. U kobiety rodzącej po raz pierwszy trwa do dwóch godzin, natomiast u pozostałych pań zazwyczaj krócej. Po urodzeniu każdy noworodek w stanie dobrym zostaje przytulony do mamy. Ma założone dwa identyfikatory. Jest osuszony i okryty, co zabezpiecza go przed utratą ciepła. Na pępowinę zakładane są zaciski. Jest ona przecinana po ustaniu tętnienia. Może to zrobić ojciec dziecka. Położnej podczas porodu towarzyszą lekarz ginekolog i neonatolog. Ocena dziecka w skali Apgar następuje natychmiast po porodzie.

-III okres porodu to wydalanie łożyska. Ten okres trwa do 30 minut, nie jest bolesny.

- IV okres porodu to tzw. wczesny okres poporodowy. Dwie godziny po porodzie obserwujemy samopoczucie mamy, kontrolujemy parametry życiowe, obkurczanie macicy i krwawienie z dróg rodnych. Obserwujemy noworodka. Po dwugodzinnej obserwacji kobieta  wraz z maluszkiem przewieziona zostaje na oddział położniczy.

 

Podczas porodu proponujemy aktywność, swobodne przyjmowanie różnych pozycji, wykorzystanie piłki, drabinki i materaca. W doborze właściwych ćwiczeń może pomóc rehabilitantka okołoporodowa. Można też skorzystać z immersji wodnej – stosowanej głównie  dla łagodzenia bólu i zrelaksowania w I okresie porodu.  Niektóre mamy jako metodę łagodzenia bólu wybierają gaz rozweselający. Jeżeli pacjentka sobie życzy i nie ma przeciwwskazań medycznych lekarz anestezjolog aplikuje bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe.                                                                             

 

Edyta Wrona

położna koordynująca oddziału położnictwa CZT

więcej »

Często słyszę od matek, że okres ciąży to czas niezwykły, piękny. Większość z nich intuicyjnie, ale nieśmiało próbuje wtedy „porozumieć” się ze swoim dzieckiem. Warto uwierzyć w ogromny potencjał tych kontaktów. Już 5-cio miesięczny płód słyszy, widzi i czuje, kocha nas.

 

Jesteśmy dla niego całym światem. To idealny czas na nawiązanie kontaktu i rozwijanie więzi. Wpływa to korzystnie na rozwój układu nerwowego dziecka, późniejszą psychikę, rozwija poczucie bezpieczeństwa, przyczynia się do lepszych kontaktów rodziców z noworodkiem.

 


Rozmowy – warto informować dziecko, co robimy: „Teraz idziemy do dentysty, a potem wstąpimy do babci” itp. Takie rozmowy ułatwiają później kontakt z noworodkiem.
Śpiewanie – kołysanek, ulubionych piosenek, dzieci często po urodzeniu rozpoznają te piosenki i reagują na nie. Uspokajają się przy nich, bo je znają.
Taniec – spokojny, kołysze dziecko, utula. Najlepiej próbować wyczuć, czy dziecku się to podoba, czy nie wykonuje gwałtownych ruchów.
Muzyka – słuchajmy ulubionej muzyki, przede wszystkim spokojnej, w tempie bicia serca. Można spróbować codziennie przed snem słuchać podobnych nut, jest szansa że dziecko zapamięta muzykę i będzie kojarzyło porę odpoczynku z daną muzyką.
Wizualizacje  - można wyobrazić sobie co robi dziecko, jak się porusza, może śpi i śni – o czym, jakie robi miny, czy jest podekscytowane, bo kogoś lub coś słyszy, jak wygląda, do kogo jest podobne.
Dotyk przez brzuch - po rozluźnieniu się można próbować wyczuć jak ułożone jest dziecko, pokołysać brzuch. Po poruszeniu się dziecka „zapukać” w miejsce kopnięcia, nawiązać rodzaj rozmowy, bliskości.
Tato, rodzeństwo – codzienne witanie się z dzieckiem, rozmowy co ich spotkało w ciągu dnia, pozwalają wspólnie spędzić czas i poświęcić go sobie nawzajem, co zbliża całą rodzinę.

 

Najlepiej wybrać tylko te metody kontaktu, z którymi czujemy się najlepiej, które odpowiadają naszym charakterom, stylom życia, upodobaniom. Mają sprawiać nam przyjemność, a nie być traktowane jako obowiązek. Dajmy sobie możliwość kontaktu, próbujmy tworzyć więź, traktujmy to jako samorozwój i mile spędzony czas.  

 

                                

Katarzyna Nosal

doula - asystentka kobiety w czasie ciąży, porodu i po porodzie

więcej »

Szkoła rodzenia – dlaczego warto z niej korzystać?

 

Oczekiwanie narodzin dziecka jest pięknym, ale dla wielu przyszłych rodziców również  dość stresującym okresem. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do tego wydarzenia. Można to zrobić na wiele sposobów,  jednak doświadczenie uczy, że szkoła rodzenia jest jedną z najlepszych metod.

 

Słowo „szkoła” może nieco odstraszać. Nie ma tu jednak ławek, nauczycieli ani ocen. Uczymy się poprzez dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Formuła - spotkania w małych grupach – pozwala na maksymalne wykorzystanie całego potencjału, ponieważ każdy z uczestników ma własne przemyślenia, spostrzeżenia, wątpliwości, którymi może podzielić się z grupą. Często ktoś zadaje pytanie, które ktoś inny wstydził się zadać. Przyjacielska atmosfera sprzyja dyskusjom, a czasem nawet sporom, które nigdy jednak nie są  bezowocne. Podczas zajęć nikt nikogo nie ocenia ani nie krytykuje, a wszystko o czym mówimy, pozostaje w grupie.

 

Ramowy program szkoły rodzenia obejmuje poród, noworodka, laktację i karmienie piersią oraz połóg. Na zajęciach rozmawiamy między innymi o emocjach, jakie przeżywamy w ciąży, podczas porodu i w połogu. Omawiamy fizjologiczny mechanizm porodu i działanie hormonów, które sterują jego przebiegiem. Sporo uwagi poświęcamy wsparciu i obecności osoby bliskiej w czasie porodu oraz rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb nowonarodzonego dziecka. Podczas spotkań jest także miejsce na rozmowę o tajnikach udanego karmienia naturalnego, niespodziankach i zaskoczeniach, związanych z przyjściem na świat dziecka. Podpowiadamy, jak radzić sobie w trudnych i wymagających sytuacjach. Nieodzowną częścią zajęć są też odwiedziny na salach porodowych i w pokojach oddziału położniczego oraz zapoznanie się z personelem. Oczywiście zajęcia to nie tylko teoretyczne rozważania, ale też praktyczne ćwiczenie nabytych właśnie umiejętności np. kąpieli i pielęgnowania noworodka, prawidłowego unoszenia i trzymania go. W ramach spotkań proponujemy rodzicom także naukę niemowlęcego masażu Shantala oraz chustonoszenia.

 

Zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach, oprócz wiedzy i potrzebnych umiejętności rodzice zyskują nowych znajomych, którzy są w podobnej sytuacji. Często osoby znające się z zajęć utrzymują ze sobą kontakty długo po porodzie. Każda grupa na początku zajęć określa własne preferencje i szczegółowy program jest realizowany tak, by spełnić oczekiwania uczestników.  Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej zacząć po 24. tygodniu ciąży, jednak już wcześniej powinnyśmy zarezerwować sobie miejsce. Jeśli jest taka możliwość to najlepiej wybrać szkołę rodzenia prowadzoną przy szpitalu, w którym zaplanowałyśmy poród.

 

Drodzy Rodzice, boimy się tego, co nieznane. Warto pójść do szkoły rodzenia, by temu, co Was czeka, nadać bardziej konkretny kształt, abyście wiedzieli, czego się spodziewać, jak sobie  radzić w codziennym życiu z maluszkiem.  Zajęcia tego typu sprzyjają temu, byśmy uwierzyli we własne siły i nabrali kompetencji rodzicielskich. Jeśli nadal macie wątpliwości, czy warto - porozmawiajcie ze znajomymi, którzy już skorzystali z takiej formy edukacji, albo po prostu przyjdźcie i sami oceńcie.

                                  

                                                                      Marta Knapik – Kloch

                                                                     Dyplomowany Instruktor Szkoły Rodzenia     

                                                                    Położna Środowiskowa Centrum Zdrowia Tuchów

                                                                    Certyfikowany Doradca Laktacyjny

więcej »

Aktywność w ciąży – czy i jakie ćwiczenia wykonywać?W ciąży w naszym organizmie zachodzi wiele zmian, mających na celu jego przystosowanie do nowej sytuacji. Ten proces przebiega sprawniej, kiedy jesteśmy aktywne fizycznie. Wysiłek pomaga lepiej przygotować się do wyzwań porodu i okresu połogu. Pozwala też zachować dobrą sylwetkę i poprawić kondycję. Można szybciej powrócić do formy i figury sprzed ciąży, a przy tym poczuć się pewniej siebie, atrakcyjniej oraz uwierzyć we własne siły.Aktywność pozwala mamie spokojnie i pewnie przygotowywać się do wejścia w macierzyństwo. Nie można  zapominać o rosnącym w brzuszku dziecku, które także odczuwa zalety naszej aktywności. Badania naukowe dowodzą, że dzieci kobiet uprawiających sport są lepiej dotlenione, przez co dobrze rozwinięte. Są też spokojniejsze, nie tylko dzięki beta endorfinie - hormonowi szczęścia wydzielanemu podczas wysiłku, lecz także kołysaniu, wywołanemu przez ruchy matki. Ćwiczenia są wskazane przede wszystkim w sytuacji, gdy cierpimy na dolegliwości związane z kręgosłupem. Z każdym kolejnym trymestrem jest on coraz bardziej obciążony. Często występują w związku z tym bóle. Wtedy ruch przynosi ulgę i zapobiega dalszemu rozwojowi dolegliwości.

 

Do ważnych efektów wykonywania ćwiczeń należy też zapobieganie uciążliwościom ciąży: obrzękom, kurczom łydek, zastojom żylnym. Aktywność pomaga nam w utrzymaniu pełnego zakresu ruchów w stawach i prawidłowego napięcia mięśni brzucha. Sprzyja poprawie krążenia krwi, trawienia i przemianie materii oraz czynności układu oddechowego. Nie bez znaczenia jest też usuwanie zmęczenia, napięcia nerwowego i oczyszczanie organizmu z toksyn. Należy pamiętać, że- aby zapewnić pełne bezpieczeństwo zarówno nam, jak i dziecku - aktywność fizyczna powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Każdy niepokojący objaw podczas ćwiczeń należy mu zgłaszać na bieżąco. Od ćwiczeń powinnyśmy się powstrzymać podczas infekcji i przeziębień przebiegających z gorączką. Inne przeciwskazania stanowi nadciśnienie ciążowe, choroby nerek, serca, niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa, ciężkie postacie gestozy, wielowodzie i małowodzie, niedokrwistość dużego stopnia oraz  przedwczesna czynność skurczowa.

 

Rodzaj wysiłku fizycznego zależy od tego, czy byłyśmy aktywne przed ciążą i jaki rodzaj sportu uprawiałyśmy. Wiele kobiet, zwłaszcza w ostatnich latach, dba o swoją kondycję poprzez uczęszczanie na specjalne zajęcia gimnastyczne, oferowane w klubach fitness i miejscach, tworzonych dla ciężarnych. Programy ćwiczeń są tak skomponowane, by utrzymać nas w dobrej kondycji psychofizycznej i zapewnić dziecku optymalne warunki prawidłowego rozwoju. Propozycje dla kobiet ciężarnych powinny zawierać również relaksację i ćwiczenia oddechowe, dzięki czemu możemy nauczyć się świadomie odprężać, pozbywając się zmęczenia i stanu niepokoju. Umiejętność ta bardzo przydaje się podczas pierwszego okresu porodu. Inne formy gimnastyki polecane ciężarnym to joga oraz pilates, które stanowią dobre przygotowanie wytrzymałościowe oraz psychiczne. Warto też pamiętać o stretchingu, czyli ćwiczeniach rozciągających. Sprawiają one, że mięśnie są bardziej elastyczne. Tutaj należy jednak zachować ostrożność ze względu na duże działanie relaksyny, która dodatkowo uelastycznia i zwiększa podatność na rozciąganie. Jedną z bardziej nowoczesnych form aktywności jest taniec dla ciężarnych, który bazuje głównie na pracy miednicy. Przynosi ulgę dla kręgosłupa lędźwiowego i rozluźnia stawy, poprawia samopoczucie oraz pozwala poczuć się bardziej kobieco. Najbardziej powszechną formą wysiłku dla kobiet w ciąży jest pływanie. Jest ono bezpieczne i odciążające stawy oraz kręgosłup. W wodzie przestajemy czuć ciężar brzucha i tym samym rozluźniamy ciało. Trzeba pamiętać, że szczególnie cenny jest ruch na świeżym powietrzu, dlatego korzystne dla zdrowia są piesze wędrówki. Współczesną ich odmianą jest nordic walking, który dzięki wykorzystywaniu kijków staje się bezpieczny również dla kobiet w ciąży. Niewskazane są te formy aktywności, które narażają ciało na wstrząsy i ewentualny upadek, jak np. jazda na nartach, jazda na rowerze, gra w tenisa, golfa czy jazda konna. Jogging w ciąży dopuszczalny jest tylko wtedy, gdy regularnie uprawiałyśmy biegi przed poczęciem. Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań, ćwiczenia należy wykonywać systematycznie przez cały okres ciąży.


     Paulina Witek
rehabilitantka ginekologiczno-położnicza CZT
 

więcej »

Prawa pań z brzuszkiem - w jakich sytuacjach ciąża może nam pomóc?

 


Ciąża - czas radosnego oczekiwania na dziecko może być także związana z pewnymi niedogodnościami. Dlatego warto mieć świadomość przysługujących nam praw i przywilejów. Nie powinnyśmy się też, jak czasami bywa, wstydzić korzystania z nich.
Prawo do  bezpłatnej opieki medycznej w okresie ciąży porodu i połogu ma każda kobieta, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona. Podstawą do uzyskania świadczeń jest karta przebiegu ciąży. Panie czekające na dziecko mogą zatem bez ograniczeń korzystać z wizyt lekarskich,  zleconych badań diagnostycznych,  dodatkowych świadczeń stomatologicznych, jak również pobytu w szpitalu. Co istotne, niezależnie od miejsca zamieszkania, mogą same wybrać placówkę, w której urodzą swoje dziecko. Prawo wyboru dotyczy także pozycji podczas rodzenia oraz wskazania osoby towarzyszącej.  Przyszła mama ma prawo do tego, by personel medyczny troszczył się o zapewnienie poczucia intymności i godności. Mamy prawo również do pełnej informacji o stosowanych procedurach medycznych i ich konsekwencjach, a co za tym idzie, do odmowy poddania się im.

 


Panie, które poinformują o ciąży swojego pracodawcę powinny zostać objęte szczególną ochroną. Zarówno w ciąży, jak i w czasie urlopu macierzyńskiego nie można nas zwolnić z pracy. Podczas ciąży nie możemy wykonywać prac obciążających lub takich, które zagrażałyby naszemu zdrowiu lub zdrowiu dziecka. Pracodawca nie może zatem zlecać robót szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia: wymagających wysiłku fizycznego, na wysokościach, w niekorzystnym mikroklimacie, hałasie lub kontakcie ze szkodliwymi substancjami, promieniowaniem jonizującym oraz polem elektromagnetycznym. W takich przypadkach pracodawca powinien zmienić stanowisko, przy czym nie może jednocześnie obniżyć naszej pensji. Ponadto ciężarna  kobieta nie powinna pracować w godzinach nadliczbowych, w nocy oraz w delegacji. Przyszłe mamy mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 % wynagrodzenia oraz mają prawo do wykorzystania 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.  Te przywileje dotyczą jednak - niestety - tylko pań zatrudnionych na umowę o pracę.

 


Niestety nie ma regulacji przyznających ciężarnym pierwszeństwo w obsłudze lub szczególne uprawnienia w urzędach, miejscach publicznych, czy też środkach komunikacji publicznej. Siedzenia przeznaczone dla ciężarnych w komunikacji publicznej, są oznakowane  specjalnymi nalepkami. Podobnie w niektórych sklepach są wyznaczone kasy pierwszeństwa. Takie udogodnienia zależą jednak od decyzji zarządcy danego miejsca lub uprzejmości zatrudnionego personelu. Choć ustąpienie miejsca kobiecie w zaawansowanej ciąży powinno być naturalną reakcją, nie wszyscy w praktyce to respektują. Pomimo braku szczegółowych zapisów, regulujących prawa pań w ciąży w takich sytuacjach warto czasami samodzielnie starać się powalczyć o przysługujące nam przywileje. Tym bardziej, że już niedługo będziemy potrzebować  naprawdę dużo sił na przyjęcie nowego członka naszej rodziny.

 


                                          Katarzyna Sysło
kierownik Działu Kadr, Płac i Szkoleń
Centrum Zdrowia Tuchów  
 

więcej »

Położna środowiskowa – TWÓJ wybór

 


Każdej kobiecie od chwili narodzin przysługuje prawo do nieodpłatnej opieki położnej środowiskowej. Taka osoba sprawuje opiekę nad kobietą w ciąży, po porodzie oraz nad noworodkiem do ukończenia 6 tygodnia. Zajmuje się również kobietami ze schorzeniami ginekologicznymi, wymagającymi opieki w środowisku domowym. Jak pokazuje praktyka jest duże zainteresowanie takimi wizytami. Dotyczy to nie tylko młodych mam, ale też kobiet, które rodzą kolejne dziecko. Chętnie korzystają one z rad i pomocy położnej. Mają bowiem świadomość, że zalecenia dotyczące pielęgnacji noworodka często się zmieniają i trudno nadążyć za nowościami.

 


Przy wyborze położnej nie obowiązuje rejonizacja ani zależność z wyborem lekarza POZ czy pielęgniarki środowiskowej. Warto się jednak zdecydować na położną mieszkającą w okolicy, aby w razie potrzeby  można było szybko się z nią spotkać. Dokonując wyboru najlepiej porozmawiać z kobietami, które niedawno korzystały z takich usług.  Można kierować się np. tym, czy położna pracuje w szpitalu wybranym do porodu, prowadzi szkołę rodzenia lub czy  została polecona przez kogoś zaufanego. Ważne jest też to, czy się dokształca i wykorzystuje w swojej pracy aktualną wiedzę medyczną. Oczywiście kluczowe jest, czy wzbudza nasze zaufanie i jest w  stanie zaspokoić nasze oczekiwania  - w końcu ma być wsparciem w ciąży i po porodzie. W przypadku, kiedy wybór okazuje się niezadawalający, można go bezpłatnie zmienić, dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Wystarczy złożyć deklarację wyboru do innej położnej. W takiej sytuacji wcześniejszy zapis zostanie anulowany.

 


Położna odwiedza panie w ciąży podczas tzw. wizyt edukacyjnych. Między 21. a 31. tygodniem ciąży mamy prawo do jednej wizyty w tygodniu, natomiast od 32. tygodnia aż do rozwiązania  - do dwóch. Tak więc jeśli oczekujemy dziecka, po pierwsze należy się zgłosić do swojej położnej. By objąć nas opieką musi się ona po prostu o nas dowiedzieć. Pomoc, którą zaoferuje dotyczy przygotowania się do porodu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią.  Postara się też odpowiedzieć na dręczące pytania i rozwiać wątpliwości, pomoże stworzyć plan porodu.

 


Po porodzie przysługuje nam prawo do 4 wizyt patronażowych w ciągu 6 tygodni. Jednak pierwsza z nich powinna się odbyć najpóźniej w ciągu 48 godzin  (roboczych) od zgłoszenia wypisu ze szpitala. W czasie patronażu położna dokładnie obejrzy dziecko „od stóp do głów”, a gdy zauważy jakieś nieprawidłowości na pewno powie, co dalej robić. Poprosi też zapewne o zademonstrowanie karmienia, w razie konieczności skoryguje technikę. Położna dokładnie obejrzy także mamę. W takiej sytuacji warto opowiedzieć o kłopotach czy dolegliwościach, większości z nich można zaradzić. Przed taką wizytą powinnyśmy  zapisać pytania, jakie zamierzamy zadać położnej – w czasie wizyty na ogół się o nich zapomina.
PAMIETAJMY - POŁOŻNA NIE PRZYCHODZI OCENIAĆ, TYLKO WSPIERAĆ!


                                                                                         Marta Knapik – Kloch
                                                               Dyplomowany Instruktor Szkoły Rodzenia    
                         Położna Środowiskowa Centrum Zdrowia Tuchów
                                                                           Certyfikowany Doradca Laktacyjny
 

więcej »

Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
33-170 Tuchów ul. Szpitalna 1
Sekretariat
Tel. 14 65 35 101
Fax.14 65 35 104

Co roku na raka jelita grubego umiera w Polsce ponad 10 tys. osób. Badania profilaktyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia. Teraz badania przesiewowe raka jelita grubego będą jeszcze bardziej dostępne.

 

Rozpoczęła się bowiem realizacja programu  profilaktycznego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, realizowanego

Zapewniające intymność, komfortowe i bardzo dobrze wyposażone. Takie są nowe sale oddziału położniczego i neonatologicznego Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Od 13 października będą już z nich korzystały młode matki. Otwarcie oddziałów oznacza zakończenie realizacji jednego z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat w Tuchowie pod hasłem „Nowoczesn

Bezpieczne wykonywane przy użyciu pierwszego w regionie, bardzo dokładnego, aparatu cyfrowego z niską dawką promieniowania RTG. Panie pomiędzy 50 a 69. rokiem życia mogą je wykonać bezpłatnie,  aby potwierdzić, że są zdrowe.

Centrum Zdrowia Tuchów  w ramach Zespołu Chirurgii Jednego Dnia wykonuje zabiegi polegające na usunięciu trzeciego migdałka. Operacje usunięcia trzeciego migdałka w Centrum Zdrowia Tuchów wykonują lekarze z wieloletnim stażem: lek. med. Urszula Horbacewicz - specjalista otolaryngolog oraz lek. med. otolaryngolog i specjalista audiolog - Przemysław Jarmoliński.  Zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktu  z Narodowym Fundusz

Zabiegi usuwania zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza lek. med. Adam Słoka - specjalista w zakresie okulistyki. Posiadamy nowoczesny sprzęt, proponujemy  krótkie terminy, wykorzystujemy amerykańskie soczewki.  

 

 

 

 


To, co nas wyróżnia:

 

  • Wysokiej klasy specjaliści

Pracownia Tomografii Komputerowej jest najnowocześniejszym oddziałem diagnostycznym w Centrum Zdrowia Tuchów. Wyposażona została, w najlepszy w swojej klasie, 16-rzędowy tomograf Toshiba Aquilion wraz z dwumonitorową stacją lekarską i automatyczną strzykawką. Wielorzędowy tomograf zapewnia optymalne parametry skanowania, minimalną w pełni bezpieczną dla Pacjenta, dawkę promieniowania rentgenowskiego or

Rejestracja elektroniczna:
- wpisz swoje dane kontaktowe
- kliknij "wyślij"
- skonktaktujemy się z Tobą aby umówić się na najlepszy dla Ciebie termin