Chirurgia Jednego Dnia w Centrum Zdrowia Tuchów to jeden z najnowocześniejszych oddziałów zabiegowych i pooperacyjnych w regionie. Posiada w pełni wyposażony i profesjonalny blok operacyjny zapewniający najwyższy standard i komfort przeprowadzanych zabiegów i operacji. Do dyspozycji oddziału dostępne są wszystkie pracownie diagnostyczne i analityczne Centrum Zdrowia Tuchów.

Specjalistyczny zespół chirurgów i operatorów z Tarnowa, Krakowa i Nowego Sącza wykonuje zabiegi w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, ortopedii, okulistyki i laryngologii. Oddział dysponuje nowoczesną aparaturą i salą operacyjną oraz komfortowymi pokojami. Wykwalifikowany zespół lekarzy i doświadczony personel medyczny gwarantują optymalny poziom bezpieczeństwa, wysoką jakość leczenia i troskliwą opiekę medyczną.

Operacje przeprowadzane w ramach Chirurgii Jednego Dnia polegają na skróceniu czasu oczekiwania na zabieg, zmniejszeniu ryzyka zakażeń i stresu Pacjenta. Nowoczesna technika operacyjna pozwala w krótkim czasie na precyzyjne wykonanie zabiegu i zminimalizowanie okres hospitalizacji.

Oddział realizuje świadczenia w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, ponadto przeprowadza też zabiegi opłacane przez pacjentów. Umowa z NFZ pozwala na bezpłatne konsultacje ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Usługi refundowane przez NFZ wykonywane są zgodnie z kolejką oczekujących. Natomiast świadczenia komercyjne mogą być przeprowadzane poza kolejnością, w indywidualnie ustalanym, dogodnym terminie.

Pacjenci oddziału ortopedii to osoby, które doznały urazów podczas wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń losowych. Bardzo liczną grupę stanowią także kontuzjowani sportowcy czy osoby prowadzące aktywny styl życia.

Prócz rekonstrukcji wiązadeł krzyżowych wykonywanych jest tutaj sporo artroskopii kolan. Rozwijają się także zabiegi artroskopii barku oraz korekcji koślawych paluchów czyli popularne haluksy. Poziom zabiegów i ich fachowość gwarantuje wysokiej klasy specjalista dr Artur Gądek – członek IAKOS – Międzynarodowego Towarzystwa Artroskopii, Chirurgii Kolana i Ortopedii.

Oddział Chirurgii Ogólnej charakteryzuje wysoka jakość świadczeń medycznych oraz kwalifikacji personelu. Pozwala na to specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji. Każdy z chirurgów pracujących w naszej placówce to specjalista z bogatym doświadczeniem i imponującą wiedzą. Dzięki temu możemy w bezpieczny sposób przeprowadzić większość skomplikowanych zabiegów. Dzięki wykorzystaniu laparoskopu przeprowadzamy operacje w sposób polegający na zastosowaniu transmisji obrazu z wnętrza ciała pacjenta, bez konieczności otwierania jego powłok.

Nowoczesną technologię wykorzystujemy jednak nie tylko w zaawansowanych metodach zabiegowych, ale także w diagnostyce. Fachowe przygotowanie operacji pozwala na szybkie przeprowadzanie zabiegu, minimalizujące ingerencję i stres operacyjny. Zabiegi często dotyczą przepuklin, ale także usunięcia zmian skórnych, czy wycięcia zatoki włosowej. Lekarze pomagają chorym z żylakami odbytu i stulejką.

Oferujemy konsultacje w zakresie chorób naczyń, udzielane przez lekarzy specjalistów, którzy posiadają bogate doświadczenie zawodowe poparte wieloletnią praktyką. Prócz samego leczenia na oddziale wykonywana jest także kompleksowa diagnostyka. Najczęściej przeprowadzane są zabiegi usuwania żylaków kończyn. Operacje te wykonywane są zarówno metodą klasyczną, jak i metodą laserową.

W przypadku świadczeń komercyjnych cena tych pierwszych wynosi od 1700 do 2000 zł, terapia przy wykorzystaniu lasera kosztuje 2500 zł. Oddział gwarantuje maksymalne skrócenia czasu hospitalizacji, a co za tym idzie ograniczenie stresu, towarzyszącego zazwyczaj zmianie środowiska podczas terapii. Zabiegi są jak najmniej inwazyjne, co zapewnia szybszy powrót do zdrowia. Co istotne, szczególnie dla pacjentek, mniejsze są także blizny

W przygotowaniu…

Na oddziale okulistycznym Centrum Zdrowia Tuchów w ramach Chirurgii Jednego Dnia wykonywane są zabiegi usuwania zaćmy oka. Przeprowadza je lek. med. Adam Słoka – specjalista w zakresie okulistyki.

Proponujemy nowoczesny sprzęt diagnostyczny i krótkie terminy oczekiwania. Cena zabiegu komercyjnego to 2800 zł. Zabiegi są wykonywane metodą fakoemulsyfikacji, wykorzystujemy amerykańskie soczewki.

Rozwiewamy wątpliwości pacjentów:
Leczenie zaćmy budzi wiele wątpliwości, a niektóre nieprawdziwe opinie o terapii tej choroby możemy usłyszeć nawet z ust lekarza. Warto więc zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, dotyczące metod leczenia katarakty.

Co to jest zaćma?
Zaćma to choroba spowodowana zmętnieniem soczewki oka, która powoduje zauważalny spadek ostrości wzroku. Wprawdzie jej początek może się pojawić już po czterdziestce, ale najczęściej występuje po 60. roku życia,. Szacuje się, że u ponad 30% osób powyżej 70. roku życia można stwierdzić jej obecność w stopniu, który ogranicza codzienną aktywność.
Katarakta postępuje powoli, jednak zaawansowana zaburza wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności, takich jak czytanie czy rozpoznawanie twarzy członków rodziny.
Zdrowa soczewka jest przezroczysta, co pozwala na przechodzenie promieni światła do dalszych struktur oka, odpowiedzialnych za powstawanie obrazu. Pod względem chemicznym soczewka zbudowana jest głównie z wody i białek (krystaliny), które są ułożone w określony, bardzo precyzyjny sposób, co pozwala zachować przejrzystość. Z wiekiem białka soczewki mają tendencję do mętnienia oraz zbijania się w większe konglomeraty, powodując zaćmę.
Zaćma może się rozwijać w jednym lub obu oczach. W każdym oku może się rozwijać w innym tempie i może zajmować te same lub inne struktury soczewki. Rozwój zaćmy nie jest bolesny, nie powoduje nadmiernego łzawienia, zaczerwienienia ani świądu gałek ocznych.

Objawy zaćmy:
Objawy świadczące o rozwoju katarakty to:

 • zamglony, nieostry obraz,
 • wrażenie blednięcia kolorów,
 • wrażenie zbyt dużej ostrości światła, które do tej pory nie raziło,
 • powstawanie efektu halo wokół źródła światła,
 • spadek ostrości wzroku, początkowo na większe, z czasem także na mniejsze odległości oraz nocą,
 • częsta potrzeba zmiany mocy szkieł korekcyjnych.

Na czym polega zabieg FAKOEMULSYFIKACJI?
Zabieg usunięcia zaćmy metoda FAKOEMULSYFIKACJI polega na wykonaniu małego (ok.3mm.) cięcia w oku, wprowadzeniu przez nie końcówki głowicy aparatu, która przy pomocy ultradźwięków rozbija zmętniałą soczewkę oka, a następnie aspiruje rozbite fragmenty soczewki. W miejscu usuniętej soczewki wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta, która pozostaje w oku pacjenta do końca życia.

Czy będę usypiany do zabiegu?
Zabieg zaćmy jest zabiegiem niebolesnym. Jest przeprowadzany jest w trybie jednodniowym w znieczuleniu miejscowym (krople i żel znieczulający). Pacjent zachowuje świadomość, przez cały czas trwania zabiegu znajduje się pod opieką lekarza anestezjologa, monitorowane są parametry ogólnych czynności organizmu akcja serca, ciśnienie krwi, poziom natlenienia krwi.

Jak długo trwa zabieg?
Zaletą metody FAKOEMULSYFIKCJI jest zminimalizowany do kilkunastu minut czas trwania zabiegu, możliwość zastosowania znieczulenia kroplowego, szybsza i mniej uciążliwa rekonwalescencja ( ze względu na małe rozmiary rany operacyjnej i brak szwów) oraz znacznie zmniejszone ryzyko powikłań

Kto operuje?
Zabiegi usuwania zaćmy w Centrum Zdrowia Tuchów przeprowadza lek. med. Adam Słoka – specjalista w zakresie okulistyki i chirurgii oka wieloletnim doświadczeniem w operowaniu zaćmy.

Jaki lekarz wykonuje kwalifikacje pacjentów do zabiegu? Kto wykonuje kontrole po operacji?
Kwalifikacje + Druga kontrola po zabiegu – specjalista chorób oczu lek. Marek Grobecki. Pierwsza kontrola po zabiegu – lek. Katarzyna Wyrozumska.

Czy po zabiegu pacjent zostaje w szpitalu?
Metoda nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu, po godzinie pacjent wychodzi do domu, następnego dnia zgłasza się na wizytę kontrolną.

Czy po zabiegu potrzebne będą mi jeszcze okulary?
Po wszczepieniu soczewki jednoogniskowej zawsze konieczne są okulary do czytania. Możliwe jest również, że do osiągnięcia pełnej ostrości wzroku w dal potrzebna będzie mała korekcja sferyczna lub cylindryczna, co może wynikać ze współistniejącego astygmatyzmu przedoperacyjnego lub indukowanego zabiegiem czy niewielkich odchyleń w kalkulacji mocy soczewki wewnątrzgałkowej. Dobór okularów jest możliwy około 3 miesiące po zabiegu (w dowolnej Poradni Okulistycznej)

Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegiem?
Do planowanego zabiegu operacyjnego należy wykonać i posiadać przy sobie następujące wyniki badań:
(badania wykonujemy około 2 tygodnie przed zabiegiem)

 • glukoza,
 • morfologia krwi,
 • Na+K (jonogram)
 • Hbs 2,0 Antygen
 • PT, INR
 • EKG

Zalecane, ale nie wymagane szczepienia:

 • pacjent szczepiony p/WZW typu B (3 dawki) w ciągu ostatnich 5 – ciu lat- dostarcza dowód szczepień,
 • pacjent szczepiony p/WZW typu B więcej niż 5 lat temu- wykonuje poziom przeciwciał antyHbs ilościowo oraz dostarcza dowód szczepień,
 • pacjent nie szczepiony p/WZW typu B – wykonuje HBag i z wynikiem badania udaje się do lek. rodzinnego, który kwalifikuje pacjenta do szczepienia.

Skąd mogę otrzymać skierowanie na te badania?
Skierowanie na badania pacjent otrzymuje na wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu w Poradni Okulistycznej.

Kiedy można wykonać badania w Centrum Zdrowia Tuchów?
Badania można wykonać w Pracowni Analitycznej Centrum Zdrowia Tuchów od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 9.00 na czczo na podstawie skierowania, bezpłatnie. Wyniki należy odebrać osobiście lub za pisemnym upoważnieniem. Badania można wykonać również w innej pracowni analitycznej – zgodnie z cennikiem- za odpłatą.

Co dalej gdy badania mam już zrobione i wyniki odebrane?
Z powyższymi wynikami badań pacjent zgłasza się do Lekarza Rodzinnego, który pisemnie orzeka, że pacjent może być operowany w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym na podstawie wyników badań dodatkowych oraz badania internistycznego z uwzględnieniem aktualnie stosowanych leków. Jeśli Lekarz Rodzinny ma wątpliwości odnośnie wpisania orzeczenia, może zalecić konsultacje specjalistyczną (endokrynologiczna, kardiologiczna, diabetologiczna, neurologiczna, pulmonologiczna)

 • Pacjenci hospitalizowani w przeszłości powinni posiadać przy sobie karty informacyjne z pobytu w szpitalu a w szczególności karty informacyjnej z oddziału okulistyki.
 • Pacjenci zażywający leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. Aspiryna, Acard, Polocard, Akcenokumarol) muszą odstawić lek. na około tydzień przed zabiegiem, po uzgodnieniu z Lekarzem, który zlecił w/w leki.

Jak mam postępować w dniu zabiegu?
Przed zabiegiem pacjent nie je 6 godzin i nie pije przez 4 godziny. W dniu zabiegu pacjent zgłasza się na badanie do Poradni Okulistycznej – gabinet D8 oraz przynosi ze sobą wyniki badań, orzeczenie lek. Rodzinnego oraz dokumentacje medyczną. Przy przyjęciu pacjent powinien posiadać przy sobie nowe białe skarpety. Po zabiegu pacjent wraca do domu pod opieką rodziny/opiekuna – z powodu opatrunku na oku operowanego.

Co po operacji? Kiedy mam się zgłosić na kontrolę?
Po operacji pacjent zgłasza się na dwie wizyty kontrolne do Poradni Okulistycznej CZT. Pierwsza kontrola – dzień po operacji, druga kontrola ok. 7 dni po operacji. O terminach kontroli pacjent informowany jest w dniu zabiegu.

Co jeśli skończą mi się krople, które mam stosować po zabiegu?
Krople po zabiegu stosujemy przez około trzy tygodnie – dłużej jedynie w wyjątkowych sytuacjach na zlecenie lekarza.

Jak prawidłowo zakrapiać oczy?

 • dokładnie umyć ręce przed zakropieniem,
 • odciągnąć dolną powiekę, spojrzeć w górę
 • zakropić jedną kroplę, nie dotykając końcówką dozownika powiek, rzęs, ani innych przedmiotów,
 • zamknąć powieki na ok.1 minutę po zakropieniu,
 • można stosować krople leżąc, patrząc na końcówkę dozownika,
 • nie używać kropli, które były otwarte dłużej niż 6 tygodni.

Opatrunek na operowany oku utrzymać do 7 dni po zabiegu. Podczas wyjścia na zewnątrz przy silnym wietrze i mrozie.

Czy mogę oglądać Tv po zabiegu?
Pacjent może oglądać TV i czytać, początkowo jednak niezbyt długo.

Jak długo trwa gojenie się rany pooperacyjnej? I jak mam postępować po zabiegu?
Gojenie rany pooperacyjnej trwa około dwa miesiące.
W tym okresie należy:

 • prowadzić oszczędzający tryb życia według zaleceń okulisty,
 • unikać pochylania się i napinania mięśni brzucha sięgając po rzeczy z podłogi należy wykonać przysiad,
 • nie uprawiać sportu, nie jeździć na motorze, rowerze do pół roku po zabiegu,
 • w razie potrzeby stosować słabe środki ułatwiające wypróżnienie,
 • unikać zaciskania powiek, szczególnie przy kaszlu, kichaniu czy ziewaniu,
 • stosunki płciowe można podjąć najwcześniej po 3 tygodniach od operacji,
 • nie uciskać operowanego oka i nie trzeć go,
 • ewentualną wydzielinę usuwać wilgotnym, czystym wacikiem unikając dostania się wody i szamponu do oka,
 • nie stosować gorącej kąpieli, nie korzystać z sauny.

W przypadku pogorszenia widzenia, pojawienia się dolegliwości bólowych czy zadrażnienia oka operowanego należy PILNIE zgłosić się do kontrolnego badania okulistycznego w poradni rejonowej!!!

Kiedy mogę operować drugie oko?
Drugie oko można operować już po 2-3 miesiącach (w zależności od wskazań lekarza).

Czy można otrzymać fakturę za wykonany zabieg?
Tak, z otrzymanym rachunkiem należy podejść do Kasy CZT mieszczącej się w budynku Administracji. Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.05. Fakturę otrzymują Państwo na miejscu.

Na oddziale często wykonywane są zabiegi usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego u dzieci. Operacje te wykonują lekarze z wieloletnim stażem – lek. med. Urszula Horbacewicz – specjalista otolaryngolog oraz lek. med. otolaryngolog i specjalista audiolog – Przemysław Jarmoliński. Zabiegi realizowane są bezpłatnie dla pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również odpłatnie:

 • usunięcie 3-go migdałka, 1900 złotych,
 • usunięcie 3-go migdałka i przycięcie bocznych migdałków, 2200 złotych,
 • usunięcie 3-go migdałka i przycięcie bocznych migdałków, drenaż uszu, 2500 złotych,
 • usunięcie 3-go migdałka, drenaż uszu, 2200 złotych,

Ponadto na oddziale mogą być wykonywane operacje mikrochirurgii ucha. Zapewniamy indywidualne podejście do pacjenta i opiekę podczas procesu kwalifikacji a także rekonwalescencji pozabiegowej. Warte podkreślenia jest również ciepłe i serdeczne podejście całego zespołu oddziału do każdego pacjenta.