MENU:
PORADNIK DLA PRZYSZŁYCH MAM CZ.8

Każda kobieta pragnie wyglądać pięknie i czuć się dobrze w swoim ciele. Ciąża z pewnością dodaje uroku, ale również kilku lub kilkunastu kilogramów. Jest związana z cellulitem, rozstępami i wystającym brzuchem. Jak więc szybko powrócić do formy sprzed ciąży? To pytanie zadaje sobie każda z nas, gdy emocje związane z narodzinami dziecka opadną.

 

Ciąża niewątpliwie wyczerpuje i eksploatuje organizm, dlatego po porodzie powinnyśmy odpowiednio o siebie zadbać. W pierwszych tygodniach połogu często jesteśmy przemęczone, niewyspane i nie możemy znaleźć czasu dla siebie. Jednak warto wygospodarować nawet kilkanaście minut dziennie w celu usprawnienia ciała i ducha. Już w połogu warto zacząć pracę nad sobą. Aby droga do upragnionej formy była łatwa, krótka i przyjemna należy spełnić kilka warunków.

 

Po pierwsze musimy się zaakceptować w obecnym stanie i spojrzeć na siebie trochę przychylniej. Te 9 miesięcy ciąży było dużym wysiłkiem dla ciała. Przetrwanie porodu to także ogromne obciążenie, które porównywane jest do przebiegnięcia maratonu! Stąd też należy dać sobie trochę czasu na regenerację sił i dopiero potem myśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów.

 

Po drugie odpoczynek. Ciało i umysł potrzebują spokoju oraz równowagi, dlatego przez okres połogu powinno się przede wszystkim odpocząć. W tym czasie macica obkurcza się, goją się rany krocza, reguluje się gospodarka hormonalna, poziom płynów ustrojowych, organizm powoli przestawia się na inny tryb funkcjonowania. Obkurczają się również mięśnie brzucha. Powinno się wykorzystać każdy możliwy moment na odpoczynek. Podczas snu dziecka najlepiej położyć się z nim. Przerzucenie takich obowiązków jak sprzątanie, pranie czy gotowanie także wygeneruje więcej czasu na odpoczynek.

 

Po trzecie pozytywne nastawienie. Nie możemy zakładać, że zrzucimy 10 kg w dwa miesiące, a skóra brzucha od razu stanie się gładka i jędrna. Po sześciu tygodniach od porodu podczas wizyty kontrolnej lekarz stwierdzi, czy można zacząć ćwiczyć. Jeżeli uzna, że organizm jest w dobrym stanie, można rozpocząć proces rewitalizacji. Panie, które rodziły przez cesarskie cięcie powinny poczekać z intensywnymi ćwiczeniami jeszcze kolejnych sześć tygodni, gdyż rany wewnątrz brzucha potrzebują więcej czasu na zagojenie się. Najważniejsze jest ogólne dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie.

 

Po czwarte należy zdrowo i racjonalnie się odżywiać. Wysiłek fizyczny ma sens kiedy wspomaga go dobra, zdrowa dieta. Wskazane jest picie dużych ilości wody, dzielenie posiłków na mniejsze porcje ale częściej spożywane, zjadanie podczas każdego posiłku określonej ilości warzyw, rezygnacja z fast foodów, słodyczy i dań smażonych, obfite śniadania i kolacje na trzy godziny przed snem.

 

Po piąte ćwiczenia. Warto, żeby w naszym napiętym planie dnia znalazło się choć trochę aktywności fizycznej. Propozycji wysiłku fizycznego dla mam jest bardzo wiele. Trening można rozpocząć spacerami na świeżym powietrzu z dzieckiem. Marsz w szybkim tempie co najmniej 4 razy w tygodniu po 40 minut jest dobrym przygotowaniem do bardziej intensywnego wysiłku. Kolejną propozycją są ćwiczenia izometryczne, które można wykonywać wszędzie i nie potrzeba do nich żadnych przyrządów. Polegają one na cyklicznym napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśni, np. brzucha, ramion, łydek, pośladków. Jazda na rowerze również jest dobrą aktywnością angażującą całe ciało. Przejażdżki co najmniej 3 razy w tygodniu pomogą osiągnąć coraz lepszą formę. Basen rozluźni i wzmocni mięśnie. Już 30 minutowe pływanie ze średnią intensywnością spala sporą dawkę kalorii. Warto zabrać ze sobą również swojego malca, który poprawi koordynację ruchową i poczucie własnego ciała. Najpopularniejszą formą wysiłku są zróżnicowane zajęcia fitness dla mam. Specjalne ćwiczenia dopasowane do kobiet po porodzie niejednokrotnie są najlepszym i najczęściej wybieranym rodzajem aktywności ruchowej. Dodatkowym ich atutem jest to, że można zabrać ze sobą dziecko i wspólnie ćwiczyć.

 

Pielęgnacja także stanowi ważny element powrotu do wyglądu sprzed ciąży. Warto zainwestować w dobre kosmetyki, które powinny zawierać witaminy oraz substancje aktywne takie jak kolagen czy elastyna. Codzienne ich stosowanie z pewnością znacznie poprawi kondycję skóry. Każda kobieta chcąca uzyskać wymarzony wygląd po porodzie musi być cierpliwa i systematyczna, a z pewnością efekty będą zadowalające.

 

Paulina Witek

                              rehabilitantka okołoporodowa CZT

Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
33-170 Tuchów ul. Szpitalna 1
Sekretariat
Tel. 14 65 35 101
Fax.14 65 35 104

Co roku na raka jelita grubego umiera w Polsce ponad 10 tys. osób. Badania profilaktyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia. Teraz badania przesiewowe raka jelita grubego będą jeszcze bardziej dostępne.

 

Rozpoczęła się bowiem realizacja programu  profilaktycznego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, realizowanego

Zapewniające intymność, komfortowe i bardzo dobrze wyposażone. Takie są nowe sale oddziału położniczego i neonatologicznego Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Od 13 października będą już z nich korzystały młode matki. Otwarcie oddziałów oznacza zakończenie realizacji jednego z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat w Tuchowie pod hasłem „Nowoczesn

Bezpieczne wykonywane przy użyciu pierwszego w regionie, bardzo dokładnego, aparatu cyfrowego z niską dawką promieniowania RTG. Panie pomiędzy 50 a 69. rokiem życia mogą je wykonać bezpłatnie,  aby potwierdzić, że są zdrowe.

Centrum Zdrowia Tuchów  w ramach Zespołu Chirurgii Jednego Dnia wykonuje zabiegi polegające na usunięciu trzeciego migdałka. Operacje usunięcia trzeciego migdałka w Centrum Zdrowia Tuchów wykonują lekarze z wieloletnim stażem: lek. med. Urszula Horbacewicz - specjalista otolaryngolog oraz lek. med. otolaryngolog i specjalista audiolog - Przemysław Jarmoliński.  Zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktu  z Narodowym Fundusz

Zabiegi usuwania zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza lek. med. Adam Słoka - specjalista w zakresie okulistyki. Posiadamy nowoczesny sprzęt, proponujemy  krótkie terminy, wykorzystujemy amerykańskie soczewki.  

 

 

 

 


To, co nas wyróżnia:

 

  • Wysokiej klasy specjaliści

Pracownia Tomografii Komputerowej jest najnowocześniejszym oddziałem diagnostycznym w Centrum Zdrowia Tuchów. Wyposażona została, w najlepszy w swojej klasie, 16-rzędowy tomograf Toshiba Aquilion wraz z dwumonitorową stacją lekarską i automatyczną strzykawką. Wielorzędowy tomograf zapewnia optymalne parametry skanowania, minimalną w pełni bezpieczną dla Pacjenta, dawkę promieniowania rentgenowskiego or

Rejestracja elektroniczna:
- wpisz swoje dane kontaktowe
- kliknij "wyślij"
- skonktaktujemy się z Tobą aby umówić się na najlepszy dla Ciebie termin