MENU:
NAWIĄZYWANIE KONTAKTU Z DZIECKIEM W CIĄŻY I PO PORODZIE CZ.5

Często słyszę od matek, że okres ciąży to czas niezwykły, piękny. Większość z nich intuicyjnie, ale nieśmiało próbuje wtedy „porozumieć” się ze swoim dzieckiem. Warto uwierzyć w ogromny potencjał tych kontaktów. Już 5-cio miesięczny płód słyszy, widzi i czuje, kocha nas.

 

Jesteśmy dla niego całym światem. To idealny czas na nawiązanie kontaktu i rozwijanie więzi. Wpływa to korzystnie na rozwój układu nerwowego dziecka, późniejszą psychikę, rozwija poczucie bezpieczeństwa, przyczynia się do lepszych kontaktów rodziców z noworodkiem.

 


Rozmowy – warto informować dziecko, co robimy: „Teraz idziemy do dentysty, a potem wstąpimy do babci” itp. Takie rozmowy ułatwiają później kontakt z noworodkiem.
Śpiewanie – kołysanek, ulubionych piosenek, dzieci często po urodzeniu rozpoznają te piosenki i reagują na nie. Uspokajają się przy nich, bo je znają.
Taniec – spokojny, kołysze dziecko, utula. Najlepiej próbować wyczuć, czy dziecku się to podoba, czy nie wykonuje gwałtownych ruchów.
Muzyka – słuchajmy ulubionej muzyki, przede wszystkim spokojnej, w tempie bicia serca. Można spróbować codziennie przed snem słuchać podobnych nut, jest szansa że dziecko zapamięta muzykę i będzie kojarzyło porę odpoczynku z daną muzyką.
Wizualizacje  - można wyobrazić sobie co robi dziecko, jak się porusza, może śpi i śni – o czym, jakie robi miny, czy jest podekscytowane, bo kogoś lub coś słyszy, jak wygląda, do kogo jest podobne.
Dotyk przez brzuch - po rozluźnieniu się można próbować wyczuć jak ułożone jest dziecko, pokołysać brzuch. Po poruszeniu się dziecka „zapukać” w miejsce kopnięcia, nawiązać rodzaj rozmowy, bliskości.
Tato, rodzeństwo – codzienne witanie się z dzieckiem, rozmowy co ich spotkało w ciągu dnia, pozwalają wspólnie spędzić czas i poświęcić go sobie nawzajem, co zbliża całą rodzinę.

 

Najlepiej wybrać tylko te metody kontaktu, z którymi czujemy się najlepiej, które odpowiadają naszym charakterom, stylom życia, upodobaniom. Mają sprawiać nam przyjemność, a nie być traktowane jako obowiązek. Dajmy sobie możliwość kontaktu, próbujmy tworzyć więź, traktujmy to jako samorozwój i mile spędzony czas.  

 

                                

Katarzyna Nosal

doula - asystentka kobiety w czasie ciąży, porodu i po porodzie

Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
33-170 Tuchów ul. Szpitalna 1
Sekretariat
Tel. 14 65 35 101
Fax.14 65 35 104

Co roku na raka jelita grubego umiera w Polsce ponad 10 tys. osób. Badania profilaktyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia. Teraz badania przesiewowe raka jelita grubego będą jeszcze bardziej dostępne.

 

Rozpoczęła się bowiem realizacja programu  profilaktycznego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, realizowanego

Zapewniające intymność, komfortowe i bardzo dobrze wyposażone. Takie są nowe sale oddziału położniczego i neonatologicznego Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Od 13 października będą już z nich korzystały młode matki. Otwarcie oddziałów oznacza zakończenie realizacji jednego z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat w Tuchowie pod hasłem „Nowoczesn

Bezpieczne wykonywane przy użyciu pierwszego w regionie, bardzo dokładnego, aparatu cyfrowego z niską dawką promieniowania RTG. Panie pomiędzy 50 a 69. rokiem życia mogą je wykonać bezpłatnie,  aby potwierdzić, że są zdrowe.

Centrum Zdrowia Tuchów  w ramach Zespołu Chirurgii Jednego Dnia wykonuje zabiegi polegające na usunięciu trzeciego migdałka. Operacje usunięcia trzeciego migdałka w Centrum Zdrowia Tuchów wykonują lekarze z wieloletnim stażem: lek. med. Urszula Horbacewicz - specjalista otolaryngolog oraz lek. med. otolaryngolog i specjalista audiolog - Przemysław Jarmoliński.  Zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktu  z Narodowym Fundusz

Zabiegi usuwania zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza lek. med. Adam Słoka - specjalista w zakresie okulistyki. Posiadamy nowoczesny sprzęt, proponujemy  krótkie terminy, wykorzystujemy amerykańskie soczewki.  

 

 

 

 


To, co nas wyróżnia:

 

  • Wysokiej klasy specjaliści

Pracownia Tomografii Komputerowej jest najnowocześniejszym oddziałem diagnostycznym w Centrum Zdrowia Tuchów. Wyposażona została, w najlepszy w swojej klasie, 16-rzędowy tomograf Toshiba Aquilion wraz z dwumonitorową stacją lekarską i automatyczną strzykawką. Wielorzędowy tomograf zapewnia optymalne parametry skanowania, minimalną w pełni bezpieczną dla Pacjenta, dawkę promieniowania rentgenowskiego or

Rejestracja elektroniczna:
- wpisz swoje dane kontaktowe
- kliknij "wyślij"
- skonktaktujemy się z Tobą aby umówić się na najlepszy dla Ciebie termin