MENU:
PORADNIK DLA PRZYSZŁYCH MAM CZ.4

Szkoła rodzenia – dlaczego warto z niej korzystać?

 

Oczekiwanie narodzin dziecka jest pięknym, ale dla wielu przyszłych rodziców również  dość stresującym okresem. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do tego wydarzenia. Można to zrobić na wiele sposobów,  jednak doświadczenie uczy, że szkoła rodzenia jest jedną z najlepszych metod.

 

Słowo „szkoła” może nieco odstraszać. Nie ma tu jednak ławek, nauczycieli ani ocen. Uczymy się poprzez dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Formuła - spotkania w małych grupach – pozwala na maksymalne wykorzystanie całego potencjału, ponieważ każdy z uczestników ma własne przemyślenia, spostrzeżenia, wątpliwości, którymi może podzielić się z grupą. Często ktoś zadaje pytanie, które ktoś inny wstydził się zadać. Przyjacielska atmosfera sprzyja dyskusjom, a czasem nawet sporom, które nigdy jednak nie są  bezowocne. Podczas zajęć nikt nikogo nie ocenia ani nie krytykuje, a wszystko o czym mówimy, pozostaje w grupie.

 

Ramowy program szkoły rodzenia obejmuje poród, noworodka, laktację i karmienie piersią oraz połóg. Na zajęciach rozmawiamy między innymi o emocjach, jakie przeżywamy w ciąży, podczas porodu i w połogu. Omawiamy fizjologiczny mechanizm porodu i działanie hormonów, które sterują jego przebiegiem. Sporo uwagi poświęcamy wsparciu i obecności osoby bliskiej w czasie porodu oraz rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb nowonarodzonego dziecka. Podczas spotkań jest także miejsce na rozmowę o tajnikach udanego karmienia naturalnego, niespodziankach i zaskoczeniach, związanych z przyjściem na świat dziecka. Podpowiadamy, jak radzić sobie w trudnych i wymagających sytuacjach. Nieodzowną częścią zajęć są też odwiedziny na salach porodowych i w pokojach oddziału położniczego oraz zapoznanie się z personelem. Oczywiście zajęcia to nie tylko teoretyczne rozważania, ale też praktyczne ćwiczenie nabytych właśnie umiejętności np. kąpieli i pielęgnowania noworodka, prawidłowego unoszenia i trzymania go. W ramach spotkań proponujemy rodzicom także naukę niemowlęcego masażu Shantala oraz chustonoszenia.

 

Zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach, oprócz wiedzy i potrzebnych umiejętności rodzice zyskują nowych znajomych, którzy są w podobnej sytuacji. Często osoby znające się z zajęć utrzymują ze sobą kontakty długo po porodzie. Każda grupa na początku zajęć określa własne preferencje i szczegółowy program jest realizowany tak, by spełnić oczekiwania uczestników.  Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej zacząć po 24. tygodniu ciąży, jednak już wcześniej powinnyśmy zarezerwować sobie miejsce. Jeśli jest taka możliwość to najlepiej wybrać szkołę rodzenia prowadzoną przy szpitalu, w którym zaplanowałyśmy poród.

 

Drodzy Rodzice, boimy się tego, co nieznane. Warto pójść do szkoły rodzenia, by temu, co Was czeka, nadać bardziej konkretny kształt, abyście wiedzieli, czego się spodziewać, jak sobie  radzić w codziennym życiu z maluszkiem.  Zajęcia tego typu sprzyjają temu, byśmy uwierzyli we własne siły i nabrali kompetencji rodzicielskich. Jeśli nadal macie wątpliwości, czy warto - porozmawiajcie ze znajomymi, którzy już skorzystali z takiej formy edukacji, albo po prostu przyjdźcie i sami oceńcie.

                                  

                                                                      Marta Knapik – Kloch

                                                                     Dyplomowany Instruktor Szkoły Rodzenia     

                                                                    Położna Środowiskowa Centrum Zdrowia Tuchów

                                                                    Certyfikowany Doradca Laktacyjny

Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
33-170 Tuchów ul. Szpitalna 1
Sekretariat
Tel. 14 65 35 101
Fax.14 65 35 104

Co roku na raka jelita grubego umiera w Polsce ponad 10 tys. osób. Badania profilaktyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia. Teraz badania przesiewowe raka jelita grubego będą jeszcze bardziej dostępne.

 

Rozpoczęła się bowiem realizacja programu  profilaktycznego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, realizowanego

Zapewniające intymność, komfortowe i bardzo dobrze wyposażone. Takie są nowe sale oddziału położniczego i neonatologicznego Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Od 13 października będą już z nich korzystały młode matki. Otwarcie oddziałów oznacza zakończenie realizacji jednego z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat w Tuchowie pod hasłem „Nowoczesn

Bezpieczne wykonywane przy użyciu pierwszego w regionie, bardzo dokładnego, aparatu cyfrowego z niską dawką promieniowania RTG. Panie pomiędzy 50 a 69. rokiem życia mogą je wykonać bezpłatnie,  aby potwierdzić, że są zdrowe.

Centrum Zdrowia Tuchów  w ramach Zespołu Chirurgii Jednego Dnia wykonuje zabiegi polegające na usunięciu trzeciego migdałka. Operacje usunięcia trzeciego migdałka w Centrum Zdrowia Tuchów wykonują lekarze z wieloletnim stażem: lek. med. Urszula Horbacewicz - specjalista otolaryngolog oraz lek. med. otolaryngolog i specjalista audiolog - Przemysław Jarmoliński.  Zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktu  z Narodowym Fundusz

Zabiegi usuwania zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza lek. med. Adam Słoka - specjalista w zakresie okulistyki. Posiadamy nowoczesny sprzęt, proponujemy  krótkie terminy, wykorzystujemy amerykańskie soczewki.  

 

 

 

 


To, co nas wyróżnia:

 

  • Wysokiej klasy specjaliści

Pracownia Tomografii Komputerowej jest najnowocześniejszym oddziałem diagnostycznym w Centrum Zdrowia Tuchów. Wyposażona została, w najlepszy w swojej klasie, 16-rzędowy tomograf Toshiba Aquilion wraz z dwumonitorową stacją lekarską i automatyczną strzykawką. Wielorzędowy tomograf zapewnia optymalne parametry skanowania, minimalną w pełni bezpieczną dla Pacjenta, dawkę promieniowania rentgenowskiego or

Rejestracja elektroniczna:
- wpisz swoje dane kontaktowe
- kliknij "wyślij"
- skonktaktujemy się z Tobą aby umówić się na najlepszy dla Ciebie termin