MENU:
PORADNIK DLA PRZYSZŁYCH MAM CZ.1

Położna środowiskowa – TWÓJ wybór

 


Każdej kobiecie od chwili narodzin przysługuje prawo do nieodpłatnej opieki położnej środowiskowej. Taka osoba sprawuje opiekę nad kobietą w ciąży, po porodzie oraz nad noworodkiem do ukończenia 6 tygodnia. Zajmuje się również kobietami ze schorzeniami ginekologicznymi, wymagającymi opieki w środowisku domowym. Jak pokazuje praktyka jest duże zainteresowanie takimi wizytami. Dotyczy to nie tylko młodych mam, ale też kobiet, które rodzą kolejne dziecko. Chętnie korzystają one z rad i pomocy położnej. Mają bowiem świadomość, że zalecenia dotyczące pielęgnacji noworodka często się zmieniają i trudno nadążyć za nowościami.

 


Przy wyborze położnej nie obowiązuje rejonizacja ani zależność z wyborem lekarza POZ czy pielęgniarki środowiskowej. Warto się jednak zdecydować na położną mieszkającą w okolicy, aby w razie potrzeby  można było szybko się z nią spotkać. Dokonując wyboru najlepiej porozmawiać z kobietami, które niedawno korzystały z takich usług.  Można kierować się np. tym, czy położna pracuje w szpitalu wybranym do porodu, prowadzi szkołę rodzenia lub czy  została polecona przez kogoś zaufanego. Ważne jest też to, czy się dokształca i wykorzystuje w swojej pracy aktualną wiedzę medyczną. Oczywiście kluczowe jest, czy wzbudza nasze zaufanie i jest w  stanie zaspokoić nasze oczekiwania  - w końcu ma być wsparciem w ciąży i po porodzie. W przypadku, kiedy wybór okazuje się niezadawalający, można go bezpłatnie zmienić, dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Wystarczy złożyć deklarację wyboru do innej położnej. W takiej sytuacji wcześniejszy zapis zostanie anulowany.

 


Położna odwiedza panie w ciąży podczas tzw. wizyt edukacyjnych. Między 21. a 31. tygodniem ciąży mamy prawo do jednej wizyty w tygodniu, natomiast od 32. tygodnia aż do rozwiązania  - do dwóch. Tak więc jeśli oczekujemy dziecka, po pierwsze należy się zgłosić do swojej położnej. By objąć nas opieką musi się ona po prostu o nas dowiedzieć. Pomoc, którą zaoferuje dotyczy przygotowania się do porodu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią.  Postara się też odpowiedzieć na dręczące pytania i rozwiać wątpliwości, pomoże stworzyć plan porodu.

 


Po porodzie przysługuje nam prawo do 4 wizyt patronażowych w ciągu 6 tygodni. Jednak pierwsza z nich powinna się odbyć najpóźniej w ciągu 48 godzin  (roboczych) od zgłoszenia wypisu ze szpitala. W czasie patronażu położna dokładnie obejrzy dziecko „od stóp do głów”, a gdy zauważy jakieś nieprawidłowości na pewno powie, co dalej robić. Poprosi też zapewne o zademonstrowanie karmienia, w razie konieczności skoryguje technikę. Położna dokładnie obejrzy także mamę. W takiej sytuacji warto opowiedzieć o kłopotach czy dolegliwościach, większości z nich można zaradzić. Przed taką wizytą powinnyśmy  zapisać pytania, jakie zamierzamy zadać położnej – w czasie wizyty na ogół się o nich zapomina.
PAMIETAJMY - POŁOŻNA NIE PRZYCHODZI OCENIAĆ, TYLKO WSPIERAĆ!


                                                                                         Marta Knapik – Kloch
                                                               Dyplomowany Instruktor Szkoły Rodzenia    
                         Położna Środowiskowa Centrum Zdrowia Tuchów
                                                                           Certyfikowany Doradca Laktacyjny
 

Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
33-170 Tuchów ul. Szpitalna 1
Sekretariat
Tel. 14 65 35 101
Fax.14 65 35 104

Co roku na raka jelita grubego umiera w Polsce ponad 10 tys. osób. Badania profilaktyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia. Teraz badania przesiewowe raka jelita grubego będą jeszcze bardziej dostępne.

 

Rozpoczęła się bowiem realizacja programu  profilaktycznego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, realizowanego

Zapewniające intymność, komfortowe i bardzo dobrze wyposażone. Takie są nowe sale oddziału położniczego i neonatologicznego Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Od 13 października będą już z nich korzystały młode matki. Otwarcie oddziałów oznacza zakończenie realizacji jednego z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat w Tuchowie pod hasłem „Nowoczesn

Bezpieczne wykonywane przy użyciu pierwszego w regionie, bardzo dokładnego, aparatu cyfrowego z niską dawką promieniowania RTG. Panie pomiędzy 50 a 69. rokiem życia mogą je wykonać bezpłatnie,  aby potwierdzić, że są zdrowe.

Centrum Zdrowia Tuchów  w ramach Zespołu Chirurgii Jednego Dnia wykonuje zabiegi polegające na usunięciu trzeciego migdałka. Operacje usunięcia trzeciego migdałka w Centrum Zdrowia Tuchów wykonują lekarze z wieloletnim stażem: lek. med. Urszula Horbacewicz - specjalista otolaryngolog oraz lek. med. otolaryngolog i specjalista audiolog - Przemysław Jarmoliński.  Zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktu  z Narodowym Fundusz

Zabiegi usuwania zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza lek. med. Adam Słoka - specjalista w zakresie okulistyki. Posiadamy nowoczesny sprzęt, proponujemy  krótkie terminy, wykorzystujemy amerykańskie soczewki.  

 

 

 

 


To, co nas wyróżnia:

 

  • Wysokiej klasy specjaliści

Pracownia Tomografii Komputerowej jest najnowocześniejszym oddziałem diagnostycznym w Centrum Zdrowia Tuchów. Wyposażona została, w najlepszy w swojej klasie, 16-rzędowy tomograf Toshiba Aquilion wraz z dwumonitorową stacją lekarską i automatyczną strzykawką. Wielorzędowy tomograf zapewnia optymalne parametry skanowania, minimalną w pełni bezpieczną dla Pacjenta, dawkę promieniowania rentgenowskiego or

Rejestracja elektroniczna:
- wpisz swoje dane kontaktowe
- kliknij "wyślij"
- skonktaktujemy się z Tobą aby umówić się na najlepszy dla Ciebie termin